• انتشار: 5 جولای 2015
  • ساعت: 17:00
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 756
پرینت

شرکت های خارجی ۱۰۰ میلیون دالر پول شرکت های افغان را نپرداخته است

بیش از پنجاه شرکت ساختمانی و لوژستیکی افغان از شرکت های امریکایی و ترکی ۱۰۰ میلیون دالر طلب کار می باشند که شرکت های خارجی قبل از پرداخت بدهکاریشان کشور را ترک کرده اند.

شرکت های افغان امروز در یک نشست خبری گفتند که دولت به شکایت آنها نیز توجه نمی کند.

طی چند سال اخیر تعدادی از شرکت های خارجی از تادیه طلب شرکت های افغانی ابا ورزیده اند که باعث سرگردانی و پریشانی این شرکت ها شده اند.

آنان با صدور قطعنامه اى، از حکومت خواستند که با ایجاد کمیسیونی با صلاحیت و از طریق تماس با سفارت هاى این دو کشور، به مشکل آنها رسیدگى نماید.

سید حبیب الله سادات رئیس شرکت ساختمانی MSCC افغان می گوید که چهار سال است که بیش از ۱۰۰ میلیون دالر طلب شرکت های افغان را شرکت های آمریکایی و ترکی به بهانه های مختلف پرداخت نمی کنند و مقام های مسئول نیز با ما هیچگونه همکاری نکرده اند.

محمد یوسف امین زاده، مشاور حقوقی و سهامدار شرکت مسعود جلال نیز می گوید که سه یا چهار سال پیش دولت و دادستانی را آگاه ساخته بودیم که با خروج نیروهای خارجی، شرکت های خارجی هم می روند ولی دولت و دادستانی هیچ توجهی نکرد.

آقای امین زاده افزود که پرونده ای که ترتیب داده بودیم به مدت یک سال روی میز دادستانی و آقای الکو ماند و هیچ اقدامی صورت نگرفت.

وی اظهار کرد که دولت توانایی در جلب خارجی ها را نداشت و خودمان به طور شخصی آنان را تحویل مقام های عدلی دادیم ولی محاکم و پولیس آنان را رها کردند.

به باور وی در آزاد سازی این بدهکاران تمامی نهادهای دولتی از ریاست جمهوری سابق تا فرماندهی پولیس کابل همه دست داشتند.

در همین حال، حجت الله فضل مسئول روابط با دولت در اتاق تجارت با انتقاد گفت که ۱۰۰ میلیون دالر پول کمی نیست و باید دولت به این مشکل رسیدگی کند.

آقای فضل اظهار کرد که مرکز حل منازعات حتما به مشکلات شرکت های افغان رسیدگی خواهد کرد.

این شرکت ها طی قطعنامه ای اظهار کردند، در صورتی که به صدایمان گوش داده نشود و حقوق ما از شرکت های امریکایی و ترکی گرفته نشود به اعتراض مدنی خویش به صورت مداوم از جمله اعتراضات خیابانی، خیمه تحصن و دیگر حرکت های جدی تر دست خواهیم زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.