اقتصاد

شرکت برشنا دو میلیون دالر از بدهی اش به تاجیکستان را پرداخت کرد

«د افغانستان برشنا شرکت» دو میلیون دالر از مجموع ۳۵ میلیون دالر بدهکاری اش به تاجیکستان را در ماه جنوری پرداخت کرد و قرار است این هفته نیز دو میلیون دالر دیگر پرداخت کند.

رسانه های تاجیکستان به نقل از مقام های شرکت ملی برق این کشور گزارش کردند که شرکت برق افغانستان (د افغانستان برشنا شرکت) هم اکنون ۳۳ میلیون دالر به این شرکت بدهکار می باشد.

مقام های شرکت برق تاجکیستان همچنین گفته اند که جانب افغانستان وعده سپرده که دو میلیون دالر دیگر طی این هفته پرداخت می کند.

محمدعمرآسوزاده رئیس شرکت برق تاجیکستان روز گذشته (دوشنبه ۱۱ دلو) گفت که شرکت برشنای افغانستان وعده سپرده که بدهی اش به تاجیکستان را طی ماه جاری پرداخت کند.

محمدعمرآسوزاده رئیس شرکت برق تاجیکستان

به گفته ی وی، مشکل فعلی شرکت برشنا محدودیت در بانک های افغانستان است که به برشنا تنها دو میلیون دالر در هفته تامین می کند.

این مقام تاجیکستان علاوه کرد که مجموع ارزش صادرات برق این کشور به افغانستان در سال گذشته میلادی، ۵۶٫۳ میلیون دالر بود.

در حال حاضر تاجیکستان، برق خود را با نرخ ۳ سنت برای هر کیلووات در ساعت برای خط انتقال ۱۱۰ کیلوولت، و نرخ ۴٫۵ سنت برای هر کیلووات ساعت از طریق خط انتقال ۲۲۰ کیلو ولت به افغانستان می فروشد.

این کشور همچنین حدود یک ماه پیش و در آخرین روزهای سال گذشته میلادی قراردادی با شرکت برشنای افغانستان به امضا رساند که به موجب آن از اول ماه «می» میلادی تا پایان ماه «سپتامبر» سال جاری روزانه تا ۴۰۰ مگاوات برق به افغانستان صادر می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا