• انتشار: 26 سپتامبر 2016
  • ساعت: 11:06
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 13630
پرینت

شرکت الکوزی آماده سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون دالری برای بند سروبی دوم است

مقامات در وزارت انرژی و آب می گویند که گروه شرکت های الکوزی به منظور کمک به سیسنم آبیاری و برقی کشور آماده سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون دالری برای ساخت بند سروبی دوم است.

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب گفته است گروه شرکت های الکوزی آماده است تا برای ساخت بند سروبی دوم معادل ۳۰۰ میلیون دالر سرمایه گذاری کند که برای سیستم آبرسانی و برق رسانی کشور کمک شایانی خواهد کرد.

لازم به ذکر است این سخنان در جلسه شورای عالی اقتصاد که شامگاه روز گذشته (یکشنبه) در ارگ ریاست جمهوری و با ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور برگزار شد از سوی علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب مطرح گردید.

آقای عثمانی افزود که ساخت بند سروبی دوم می تواند ظرفیت تولید بیش از ۱۸۰ مگاوات برق را داشته باشد.

در همین حال امان الله غالب معین وزارت انرژی و آب نیز گفت که شرکت های خصوصی بسیاری در کشور آماده و علاقه مند سرمایه گذاری در کشور هستند.

نماینده شرکت الکوزی نیز که در این جلسه حضور داشت هدف اصلی سرمایه گذاری شرکت شان را در این بخش، کمک به توسعه افغانستان عنوان کرد.

گفتنی است که پیش تر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور بود که کار بر روی چندین پروژه زیر بنایی کشور که شامل ساخت ۲۹ بند آبی کوچک، متوسط و بزرگ می شود آغاز خواهد شد.

گفتنی است در جلسه شورای عالی اقتصاد روز گذشته مسئله چراغ های کم مصرف نیز در میان گذاشته شد، که در این خصوص محمد همایون قیومی مشاور رئیس جمهوری در امور زیربناها و تکنالوژی گفت این پلان توسط وزارت انرژی و آب و شرکت برشنا (شرکت برق افغانستان) مطرح گردیده است و بررسی ها نشان می هد که از هر جهت این برنامه مفید است.

آقای قیومی گفت که با اجرایی شدن این طرح در منازل مسکونی و ادارات دولتی، ۱۲۰ مگاوات برق صرفه جویی می شود و این طرح همچنین می تواند در زمستان ها از خاموشی ها و ضایعات برق جلوگیری به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.