• انتشار: ۴ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۵۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68908
پرینت

شرکت استرالیایی سیفارم گفتگو با طالبان برای تاسیس کارخانه پروسس چرس را رد کرد

شرکت استرالیایی «سیفارم» خبرهای منتشر شده در خصوص قرارداد با طالبان برای ایجاد یک کارخانه پروسس «چرس» در افغانستان را رد کرده و گفته است که این شرکت اساسا نه توانایی مالی این کار را دارد و نه در زمنیه تولید دوا فعالیت دارد.

روز گذشته قاری سعید خوستی سخنگوی وزارت امور داخله دولت موقت طالبان در پیامی اعلام کرد که طالبان با یک شرکت استرالیایی برای ایجاد یک کارخانه تولید و پروسس «چرس» در افغانستان به مرحله نهایی تفاهم رسیده است.

وی گفته بود که این شرکت قرار است در این زمینه در حدود ۴۵۰ میلیون دالر سرمایه گذاری کند و از چرس تولید شده در افغانستان نوعی «کرم» و دارو تولید نماید.

مدیرمالی شرکت استرالیایی «سیفارم» (CPHARM) اما به رویترز گفته است که چنین چیزی حقیقت ندارد و این شرکت اساسا اصلا در کار تولید دارو نیست و فقط در بخش مشاوره تولید دارو فعالیت دارد و از طرفی توانایی سرمایه گذاری چنین مبلغی را ندارد.

این شرکت که در حومه شهر سیدنی استرالیا قرار دارد در کل ۱۷ کارمند دارد و در بخش مشاوره دهی تولید دارو فعالیت می کند.

«تونی گابتیس» مدیرمالی این شرکت گفت: «امروز ۴۰ تا ۵۰ تماس در این خصوص دریافت کردیم. و برای ما دیگر غیرقابل کنترل شده است؛ از اساس دروغ است. رسانه ها هیچ دقت کافی روی مواردی که می خواهند منتشر کنند، ندارند.»  

گابتیس می گوید که شاید توییتی که سخنگوی طالبان کرده مربوط به یک شرکت همنام دیگر در یک جای دیگر دنیا باشد.

وی همچنین گفت شرکت سیفارم چنانچه بخاطر مسایل مرتبط با تحریم طالبان، از بابت نشر این گزارش دچار مشکل گردد، اقدام قانونی علیه طالبان خواهد کرد.

گابتیس گفت: «بسیاری از شرکت هایی که با آنها تعامل داریم وقتی این گزارش را ببیند، به ما می خندند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.