• انتشار: 26 ژوئن 2015
  • ساعت: 03:02
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 451
پرینت

شروع طرح آزمایشی توزیع تذکره های الکترونیکی

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، قبل از ظهر روز پنچشنبه با وزرای مخابرات و داخله و برخی نمایندگان موسسات بین المللی و داخلی در خصوص موضوع توزیع تذکره های الکترونیکی دیدار کرد.

در این جلسه که در ارگ ریاست جمهوری انجام شد، احمد ضیآ مسعود نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور “اصلاحات و حکومتداری خوب” نیز حضور داشت، و داکتر قادر ودان مشاور رئیس جمهور گزارش کاری خود را پیرامون توزیع تذکره های الکترونیکی ارایه کرد.

در ادامه این نشست اشتراک کنندگان و مشاوران فنی خارجی نظراتشان را در خصوص توزیع تذکره های الکترونیکی به رئیس جمهور ارایه نمودند، که یکی از این نظریات در خصوص توزیع حدود ۲۰ ملیون تذکره در مدت سه الی نه ماه بود، اما اکثر دیگر اشتراک کنندگان توزیع تذکره های الکترونیکی را به تمام کشور در زمان تعین شده ناممکن دانستند.

اشتراک کنندگان اجرای مرحله آزمایشی را مهم دانسته و تاکید نمودند، که پیش از توزیع تذکره های الکترونیکی یک دوره آزمایشی باید آغاز گردد. در این دوره مشکلات عمده تشخیص داده شده و راه حل های آن نیز سنجیده شود، و پس از آن می توان توزیع تذکره های الکترونیکی به سراسر کشور را آغاز کرد.

برخی دیگر از متخصصان گفتند که در دوره آزمایشی  باید حفظ اطلاعات تذکره های الکترونیکی و تسهیلات برقی، انترنت و ظرفیت سیستم نیز تجربه شود، تا اطمینان کامل حاصل گردد که در صورت خراب شدن وسایل و یا سیستم ها، اطلاعات از بین نمی رود.

رئیس جمهور غنی نیز با استقبال از نظرات و پیشنهادات ارایه شده گفت که توزیع تذکره های برقی برای شفافیت در انتخابات مؤثر میباشد.

او افزود که هموطنان ما خواستار توزیع تذکره های الکترونیکی میباشند اما تا اکنون در این خصوص طرحی عملی ارایه نشده است.

آقای غنی از اشتراک کنندگان خواست تا طی یک هفته آینده، برنامه کاری مرحله آزمایشی توزیع تذکره ها تنظیم شده و به ایشان ارائه شود.

او علاوه نمود که این طرح آزمایشی نخست در کابل اجرا خواهد شد. وی بر نظارت جدی از سیستم توزیع تذکره های الکترونیکی نیز تاکید ورزید .

همچنین رئیس جمهور خطاب به مشاورین فنی داخلی و خارجی گفت که در جلسه بعد، به منظور اجرایی شدن این طرح چند گزینه پیشنهاد شود تا از میان آنها بهترین گزینه انتخاب شود.

رئیس جمهور اضافه نمود که خطرهای عمده و احتمالی در راستای اجرایی شدن پروژه توزیع تذکره های الکترونیکی تشخیص و به منظور از میان برداشتن آنها یک طرح جامع و عملی تنظیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.