برگزیده هاسیاست

شروع بازی تقصیر آمریکا و انگلیس/ مقصر حمله بر فرودگاه کابل کیست

برخی مقامات دولتی انگلیس و اعضای حزب محافظه کار این کشور، نظامیان آمریکایی را متهم می کنند که آنها در تلاش اند تا تقصیر را از روی آمریکا برداشته و انگلیس را مقصر حمله مرگبار تروریستی بر میدان هوایی کابل جلوه دهند.

این «بازی تقصیر» روابط این دو متحده دیرینه را تحت الشعاع خود قرار داده است.  

برخی منابع از پنتاگون می گویند که نظامیان آمریکایی با وجود هشدارهای امنیتی و خطر بالایی که وجود داشت، «دروازه اَبی» میدان هوایی کابل را برای کمک به نیروهای بریتانیایی برای خروج اتباع شان همچنان باز نگه داشته بود.

اما رئیس حزب محافظه کار انگلیس مقصر اصلی را نظامیان آمریکایی و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می داند و می گوید: “جو بایدن مسئول تمامی آن تصمیماتی است که منجر به اتفاقاتی شد که شاهد آن هستیم.”

آقای «یین دانکن اسمیت» می گوید: “به نظرم اینکه الان آمریکا در تلاش است تقصیر حمله انتحاری بر میدان هوایی کابل را به دوش انگلیس بیاندازد بسیار شرم آور است، زیرا بدانید که اگر واقعا دولت و نظامیان آمریکایی برای بستن دروازه جدی می بودند، دروازه را می بستند.”

براساس یادداشت هایی از پنتاگون که به دست پولیتیکو رسیده، آدمیرال «پیتر ویسلی» فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان دستور بسته شدن «دروازه اَبی» را داده بود اما برای اینکه نیروهای بریتانیایی بتوانند اتباع خود را به داخل میدان هوایی ببرند، این دروازه باز نگه داشته شده بود.

«توبیاس الوود» یک عضو دیگر حزب محاظه کار انگلیس و رئیس کمیته دفاعی پارلمان انگلیس در این خصوص می گوید: “بازی تقصیر بی فایده که از سوی آمریکا برای مقصر جلوه دادن انگلیس شروع شد نشان می دهد که سطح روابط دو کشور تا چه اندازه رو به سردی رفته است.”

در همین حال پنتاگون از نشریه پولیتیکو انتقاد کرده و انتشار این خبر را «غیرقانونی» عنوان کرده است.

پنتاگون گفته است به محض اطلاع از این که این موضوع به دست خبرنگار نشریه پولتیکو رسیده، با مسئولان این نشریه در سطح بالایی به تماس شده اند و از انتشار خبری که جان سربازان آمریکایی و عملیات شان را در میدان هوایی کابل بخطر می انداخت، جلوگیری کردند، اما این خبر باز هم منتشر گردید.

لازم به ذکر است که در حمله مرگبار تروریستی بر میدان هوایی کابل روز پنجشنبه هفته گذشته دست کم ۱۷۰ تن جان خود را از دست دادند و بیش از یک هزار تن دیگر زخمی شدند.

دو خبرنگار از جمله خبرنگار خبرگزاری رها، ۱۳ سرباز آمریکایی به شمول یک کادر درمانی و ۲ شهروند بریتانیایی-افغان در میان جان باختگان این رویداد هستند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا