• انتشار: ۵ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۰۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68975
پرینت

«شربت گل» دختر مشهور مجله «نشنال جئوگرافیک» پناهنده ایتالیا شد

خانم «شربت گل» دختر چشم سبز افغان که حدود ۳۶ سال پیش عکسی از او روی مجله «نشنال جئوگرافیک» شهرتی جهانی به او داد، در ایتالیا پناهنده شد.

دولت ایتالیا روز گذشته (پنجشنبه ۴ قوس) اعلام کرد که پس از درخواست خانم شربت گل برای اعطای پناهندگی که هم اکنون ۴۹ سال سن دارد، «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا با درخواست او موافقت کرد.

خانم شربت گل زمانی که تنها ۱۲ سال داشت و در زمان حمله ارتش شوروی به افغانستان، به یکی از کمپ های مهاجرین در پاکستان رفته بود، عکسی از او در مجله نشنال جئوگرافیک باعث شهرتی جهانی برای او شد.

پس از این عکس، تا سال ها کسی از شربت گل خبری نداشت، تا اینکه در سال ۲۰۱۶ از پاکستان اخراج شده و به کابل برگشت و اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان از او با اهدای یک باب آپارتمان استقبال کرد.

«استیو مک کیوری» عکاس مجله نشنال جئوگرافیک درباره عکس مشهور شربت گل می گوید: «زمانی که شربت گل را در کمپ مهاجرین افغان در پاکستان میان انبوهی از جمعیت دیدم به ناخوداگاه شیفته نگاه نافذ او شدم و عکسی از او با این نگاه گرفتم. عکس را که به ویراستار مجله دادم، او فورا گفت که این عکس روی جلد مجله قرار می گیرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.