امنیت و جرایمسیاست

شرایط تازه گلبدین حکمتیار برای پیوستن به پروسه صلح

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار مانند گروه طالبان، خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان را به عنوان یکی از پیش شرطهایش برای پیوستن به پروسه صلح مطرح کرده بود.

مقامات اما در این حزب به تازگی در گفتگویی با آسوشیتد پرس گفته اند که گلبدین حکمتیار رهبر این حزب دیگر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان را از پیش شرط های خود نمی داند.

امین کریم نماینده حزب اسلامی برای گفتگوهای صلح می گوید این حزب، در عوض خروج نیروهای خارجی از کشور را یک هدف می داند و نه یک پیش شرط برای صلح.

این گفته ها از سوی مقامات حزب اسلامی در حالی مطرح می شود که این حزب هفته گذشته گفته بود که در پروسه صلح، هیچ توافقی بر روی حقوق زنان نخواهد شد.

همچنین پیش تر گزارش هایی منتشر شده بود که حزب اسلامی در پروسه صلح به دنبال سهم گرفتن در نهادهای مدنی و امنیتی می باشد.

لازم به ذکر است که نمایندگان حزب اسلامی تنها پس از چند روز از پایان چهارمین دور نشست گروه همکاری های چهارجانبه برای صلح افغانستان به کابل آمدند تا با دولت گفتگو نمایند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. پیوستن آقای گلبدین را مطابق قانون اساسی یک حق شخصی تلقی مینمایم اگرواقعاٌ به خاطر تامین امنیت وصلح گام برداشته باشد خیرمقدم میگویم .
    ۱- اما حق ملت محفوظ بوده دراثر جنگ های بیهوده تنظیمی صدها همشریان کابل واطراف ازبین رفته وداغ عزیزان شان را فراموش نکرده اند به اوشان چی جواب دارد ؟
    ۲- نام جنگ چند ساله چی میگذارد ؟ ۳- پیوستن اش به دولت با شعار وعملکرد های تند منشانه اش ناکامی وی را وانمود نمی سازد ؟ ۴- جهاد به معنی حقیقی فی سبیل الله است ویا حق طلبی ؟ ۵- بدون شک وی میداند اصلح وخیر ( صلح بهتراست ) چرا بعداز بیرون رفتن قوتهای روسیه صلح را ترجیح نداد وراه جنگ را پیش گرفت آیا فهمیده این کار راانجام داده ویا به اشاره حمید گل ویا زیرتاثیر کلدار قرارگرفت . اگراینطور باشد فعلاً مرجع وجود ندارد که حمایت مالی نماید زیرا گلبدین شیفته پول است اگر به معنویت توجه میداشت منورین را به قتل نمی رسانید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا