• انتشار: 24 فوریه 2021
  • ساعت: 12:34
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 54660
پرینت
دیدار مجازی بایدن و ترودو

شرایط اقلیمی و چین مورد بحث قرار گرفت

ترودو و بایدن در حالی باهم دیدار کردند که پارلمان کانادا، یک روز پیش از آن، قطع‌نامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن، رفتار دولت چین با مسلمانان اویغوری در ایالت کیانگ سین، «نسل‌کشی» خوانده شده است.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا به طور مجازی دیدار و در مورد تغییرات اقلیمی و چین صحبت کردند.

به نقل از بی‌بی‌سی، بایدن در نخستین دیدار خارجی خود، روز سه‌شنبه(۵ حوت/ ۲۳ فبروری) با نخست‌وزیر کانادا به گونه‌ی مجازی دیدار کرد و در این دیدار در مورد تغییرات اقلیم و چین و از جمله بازداشت دو شهروند کانادایی در چین، صحبت کردند.

نخست وزیر کانادا که یک لیبرال است، با دونالد ترامپ جمهوری‌خواه رابطه‌اش به تیرگی گراید و حالا امیدوار است با بایدن که یک دموکرات است، رابطه‌ی خود را تقویت کند.

بایدن با اشاره به بازداشت دو شهروند کانادایی در سال ۲۰۱۸ از سوی چین، گفت انسان‌ها وسیله‌ای برای داد وستد نیستند و ما با همکاری هم‌دیگر آن‌ها را سلامت به کشورشان بر می‌گردانیم.

ترودو و بایدن در حالی باهم دیدار کردند که پارلمان کانادا، یک روز  پیش از آن، قطع‌نامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن، رفتار دولت چین با مسلمانان اویغوری در ایالت کیانگ سین، «نسل‌کشی» خوانده شده است.

از سوی دیگر، هفته‌ی پیش، وزیران خارجه‌ی نزدیک به  ۶۰  کشور طرح غیرالزام‌آور کانادا

 را امضا کردند که به بازداشت خودسرانه‌ی شهروندان خارجی، پایان می‌دهند.

پس از امضای این طرح، یک مقام کانادایی به خبرگزاری رویترز گفته بود که این طرح به دلیل بازداشت خودسرانه‌ی شهروندان خارجی از سوی ایران، چین، روسیه و کوریالی شمالی، برای مبادله، آماده شده است.

ترودو و بایدن، سپس در مورد مسئله‌ی تغییرات اقلیمی  صحبت کردند.

نخست‌وزیر کانادا، از اقدامات دونالد ترامپ، ریس‌جمهور پیشین امریکا در زمینه‌ی تغییرات اقلیمی انتقاد کرد و از آقای بایدن، به خاطر اقدامات اخیرش و پا پیش گذاشتن در این عرصه، تشکری کرد.

ترودود گفت: «در حالی که ما برای انتشار یک بیانیه‌ی مشترک آماده می‌شویم، خوب است که امریکایی‌ها همه در اشارات به تغییر اقلیم را حذف نمی‌کنند.»

جو بایدن در این زمینه گفت: «برای نشان دادن جدی بودن تعهد خود به این موضوع، در داخل و خارج از کشور، گام به گام حرکت می‌کنم.

دونالد ترامپ، در آخرین روزهای ریاست‌جمهوری‌اش از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس بیرون شد؛ اما جو بایدن پس از ورود به کاخ سفید، این تصمیم دونالد ترامپ را لغو کرد و به این  پیمان بازگشت و جان کری را به حیث نماینده‌ی ویژه‌ی تغییرات اقلیمی گماشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.