- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

شاهزاده عربستان: اسرائیل اشغالگر است

ترکی الفیصل، رییس‌ پیشین اطلاعات عربستان و سفیر این کشور در امریکا و بریتانیا، روز یک‌شنبه (۱۶ قوس) در نشست امنیتی منامه، پایتخت بحرین، از رفتار اسراییل در قبال فلسطین و عادی‌سازی روابط اسراییل با کشورهای عربی انتقاد کرد.  شهزاده‌ی عربستان، گفت اسراییل اراضی فلسطین را دزدیده و زندگی فلسطینیان را به حبس مداوم در اردوگاه‌های کار اجباری مبدل کرده است.

ترکی الفیصل، هم‌چنان از سیاست اسراییل انتقاد کرد و آن را بر پایه‌ی نفاق و توطیه استوار می‌داند.

به گفته‌ی شهزاده‌ی سعودی، اسراییل یک کشور «آدم‌کش» است که هرکس را خواست می‌کشد و از ویران کردن خانه‌های فلسطینیان باکی ندارد.

ترکی الفیصل همچنان، از توافق بحرین و اسراییل که به نام «توافق ابراهیم» یاد می‌شود، انتقاد کرد و گفت تا زمانی که عربستان در این توافق حضور نداشته باشد، توافق ابراهیم بی‌مفهوم است.

گابی اشکنازی، وزیر خارجه‌ی اسراییل به سخنان ترکی الفیصل واکنش نشان داد و گفت: «سخنان او، تغییرات و تحولاتی را که در خاورمیانه به وقوع پیوسته است، منعکس نمی‌کند. توافق ابراهیم، صرفا یک روی کاغذ نیست؛ بلکه بیانگر حقیقت‌های بنیادین است.»

وزیر خارجه‌ی اسراییل، گفت به جای اتهام‌زنی، بهتر است از فرصت به دست‌آمده، برای برقرای صلح استفاده شود.

ترکی الفیصل در حالی اسراییل را اشغال‌گر می‌خواند که طی هفته‌های گذشته، رسانه‌ها از سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل به عربستان و دیدار او با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، گزارش می‌دهند.

پیش از این، ترکی الفیصل، در گفت‌وگویی با شبکه‌ی سی‌ان‌ان عربی، نخست‌وزیر اسراییل را دروغ‌گو خوانده بود و گفته بود بنیامین نتانیاهو، با مطرح‌کردن سفر به عربستان، رسانه‌ها را سرگرم کرده است؛ در حالی‌که ملک سلمان بارها تاکید کرده، مسئله‌ی فلسطین، اولویت اصلی او است.