سیاستِتیتر یک

«سیگار» یک سال پیش هشدار داده بود که نیروی هوایی افغانستان فرو می پاشد

براساس یک گزارش که به تازگی از طبقه محرمانه خارج شده است، اداره سیگار ماه ها پیش از خروج نظامی امریکا از افغانستان به پنتاگون هشدار داده بود که نیروی هوایی افغانستان بدون حمایت امریکا فرو می پاشد.

اداره بازرسی ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به «سیگار» در ماه جنوری سال ۲۰۲۱ (جدی سال ۱۳۹۹ خورشیدی) به پنتاگون هشدار داده بود که نیروی هوایی افغانستان بدون حمایت گسترده امریکا از هم متلاشی خواهد شد.

این گزارش روز سه شنبه ۲۸ جدی از طبقه بندی محرمانه خارج شده است.

جان ساپکو سربازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش خود نوشته بود با وجود هزینه چندین میلیارد دالری امریکا روی نیروی هوایی افغانستان، این نیروها با انبوهی از مشکلات به ویژه در بخش استخدام نیروهای جدید و حفظ و مراقبت این نیروها با چالش مواجه بودند.

جان ساپکو معتقد بود که نیروی هوایی افغانستان و واحد ویژه این نیروها موسوم به «واحد عملیات ویژه» به هیچ عنوان قادر نبودند که مسئولیت عملیات علیه جنگجویان طالبان را به تنهایی بر عهده بگیرند.

در گزارش بازرس ویژه امریکا آمده است: «بقا (بقای نیروی هوایی افغانستان) نیازمند استخدام، آموزش و حفظ پرسونل در تمامی بخش ها به شمول خلبانان، انجینرهای حفظ و مراقبت و پرسونل در پست های حمایتی است. اما نیروی هوایی افغانستان و بخش عملیات ویژه آن سطح معیاری مورد نیاز برای پرسونل خود را نتوانست هیچ گاه تکمیل کند.»

براساس گزارش، نیروی هوایی افغانستان هیچ استراتژی مشخصی برای استخدام نیروی کافی جهت انجام ماموریت هایش را نداشت.

گزارش جان ساپکو همچنین می گوید که دولت و نظامیان امریکا برای دو دهه جنگ و حضور در افغانستان بیش از ۱٫۲ تریلیون دالر در افغانستان هزینه کردند تا نیروی نظامی و اقتصاد افغانستان را بازسازی کنند.

گزارش تازه سیگار همچنین فاش کرده است که امریکا بین سال های ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۹ بیش از ۸٫۵ میلیارد دالر روی حمایت و توسعه نیروی هوایی افغانستان هزینه کرد.

مقام های پنتاگون به اداره سیگار گفته اند که آنها در نظر داشتند حتی بعد از خروج نظامی از افغانستان از نیروی هوایی افغانستان از طریق ماموریت حمایت لوجیستکی «آن سوی افق» حمایت کنند.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت: «ما قطعا از چالش ها و مسایلی که اداره سیگار در ماه جنوری سال ۲۰۲۱ مطرح کرده بود آگاه بودیم. در حال رسیدگی به آن مسایل بودیم و کاملا روشن ساخته بودیم که در تلاش برای یافتن راهی جهت بهترسازی نیروی هوایی افغانستان هستیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا