• انتشار: 5 می 2020
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44034
پرینت

سیگار: ناتو انتشار عمومی آمار حملات طالبان را متوقف کرده است

اداره بازرسی عمومی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان «سیگار» (SIGAR) اعلام کرد ناتو انتشار عمومی تعداد حملات طالبان در افغانستان را از زمان امضای توافق صلح میان آمریکا با این گروه متوقف کرده است.

اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان اعلام کرد ناتو از انتشار عمومی شمار حملات طالبان در افغانستان از زمان امضای توافق صلح میان آمریکا با این گروه خودداری کرده است.

اداره بازرسی عمومی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان «سیگار» (SIGAR) اعلام کرد ناتو انتشار عمومی تعداد حملات طالبان در افغانستان را از زمان امضای توافق صلح میان آمریکا با این گروه متوقف کرده است.

بر اساس آنچه در آخرین گزارش سه ماهه سیگار به کنگره در مورد افغانستان آمده، مدیریت عملیات ناتو در افغانستان موسوم به «تعلیمات، کمک، مشورت» گفته است این آمار را منتشر نمی‌کند، زیرا حملات طالبان اکنون «یکی از موضوعات اصلی بحث‌های بین‌سازمانی چاره‌جویانه در مذاکرات سیاسی جاری میان آمریکا و طالبان» را تشکیل می‌دهد.

آمریکا در ۲۹ فبروری یک توافق‌نامه یک هفته‌ای با طالبان امضا کرد تا در آن مدت ضمن کاهش خشونت‌ها، مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان آغاز شود.

بر اساس گزارش دولت آمریکا، «تعلیمات، کمک، مشورت» گفته است از روز ۱ تا ۳۱ مارچ «طالبان از حمله به نیرو‌های ائتلاف خودداری کردند»، اما حملات علیه نیرو‌های اردوی ملی افغانستان را «تا حد بالاتر از روال فصلی» خود افزایش دادند.

در این گزارش آمده است: «از زمان امضای توافق‌نامه مورد بحث، گروه تعلیمات، کمک، مشورت ناتو از ارائه عمومی تعداد حملات طالبان خودداری کرده است.»

گروه تعلیمات، کمک، مشورت ناتو در افغانستان حدود ۸ هزار و ۶۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در این کشور و تعداد مشابهی از سربازان کشور‌های ائتلاف را شامل می‌شود.

سرهنگ توماس کمپل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، در این زمینه گفت: «آمار این حملات فقط کاربرد رسمی دارد، اما از لحظه‌ای که حملات دیگر موضوع اصلی مذاکرات مشورتی نباشد یا مذاکرات پایان یافته باشد، انتشار عمومی آن آزاد خواهد بود.»

«تعلیمات، کمک، مشورت»  از سپتامبر ۲۰۱۸ کار ارائه آمار حملات به «سیگار» را به منظور کمک به سنجش وضع امنیتی در افغانستان آغاز کرد. در دو سال گذشته، فرماندهی این گروه اطلاعات امنیتی دیگری را که تا پیش از آن در دسترس عموم بود، به حالت محرمانه در آورده است. 

در گزارش سیگار همچنین آمده است که کووید-۱۹ سلامت مردم افغانستان و اقتصاد شکننده این کشور را تهدید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.