• انتشار: 29 آگوست 2018
  • ساعت: 15:48
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28860
پرینت

سیگار: ترور در افغانستان افزایش یافته‌است

سیگار گزارش داده که حملات هدفمند ۳۵ درصد و حملات انتحاری ۷۸ درصد در افغانستان افزایش یافته است.

با وجود کاهش حوادث امنیتی در افغانستان، اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی کشور (سیگار) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که شواهد امنیتی نشان می‌دهد که حمله‌های انتحاری و قتل‌های هدفمند در افغانستان افزایش یافته است.

سیگار براساس گزارش دبیرکل سازمان ملل در اوایل جون سال جاری وضعیت امنیتی در افغانستان را همچنان ناپایدار اعلام کرده است.

سیگار افزوده که براساس این گزارش ترورهای هدفمند و حملات انتحاری در افغانستان افزایش چشمگیر یافته است. ترور یا قتل‌های هدفمند ۳۵ درصد بیشتر شده و حملات انتحاری نیز ۷۸ درصد افزایش یافته‌است.

در این گزارش آمده که در مجموع، حوادث امنیتی در سراسر افغانستان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

سیگار افزوده که سازمان ملل از ۱۵ فوریه ۲۰۱۸ تا ۱۵ می ۲۰۱۸ میلادی ۵ هزار و ۶۷۵ مورد حوادث امنیتی را در سراسر افغانستان ثبت کرده که نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۷ هفت درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در عین حال، براساس این گزارش روزانه به طور متوسط بیشتر از ۶۳ حادثه امنیتی در افغانستان رخ‌داده که سال گذشته این تعداد بیش از ۶۹ مورد بوده و حوادث امنیتی حدود ۳.۳ مورد در روز نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

سیگار افزوده که براساس این گزارش حمله‌های مسلحانه ۶۴ درصد از حوادث امنیتی افغانستان را تشکیل می‌دهد که این رقم از سال قبل تغییر نکرده ولی حوادث ناشی از کاربرد مواد انفجاری کاهش یافته، این حوادث ۱۵ درصد از کل حوادث امنیتی افغانستان را تشکیل می‌دهد. شمار نیروهای امنیتی افغانستان ‘به شدت کاهش یافته است.

صبح روز گذشته نیز دو خلبان ارتش افغانستان در منطقه خواجه بغرای شهر کابل در شمال پایتخت ترور شدند. دو فرد مسلح موتورسیکلیت سوار این خلبانان را که عازم محل کارشان بودند، هدف قرار داد و از محل دور شدند.

وزارت دفاع افغانستان نیز کشته شدن این دو خلبان ارتش را تایید کرده و گفته است که درباره ترور این خلبانان تحقیق می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.