• انتشار: 26 ژوئن 2020
  • ساعت: 10:51
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 45216
پرینت
داستان تلخ کودک 13 ساله ای که تسلیم شد

سید مختار ۴ سال توسط طالبان برای انتحار آموزش داده شده بود

مختار می‌گوید، طالبان پس از چندی بر برادرانش نام‌های تازه گذاشتند و برای انتحاری به کابل فرستادند.

بامداد روز گذشته، کودک سیزده ساله‌یی به نام سید مختار که خودش را باشنده ولسوالی چهاردره ولایت کندز معرفی می‌کند، به نیروهای امنیتی تسلیم شد.

به گفته خودش، پنج سال پیش، در یکی از شب‌های تابستان، جنگ‌جویان گروه طالبان به خانه آن‌ها در ولسوالی چهارده حمله می‌کنند، پدر و مادرش را جلوی چشم‌های‌شان می‌کشند و مختار را همراه با برادر و دو خواهرش با خود می‌برند. مختار می‌گوید: پدرم پولیس بود و در دفاع از وطن کشته شد.

با گذشت چندین سال از آن شب شوم، هنوز هم احوالی از خواهران مختار نیست و معلوم نیست چه بلایی بر سر آنها آمده است.

مختار می‌گوید، طالبان پس از چندی بر برادرانش نام‌های تازه گذاشتند و برای انتحاری به کابل فرستادند. برادران مختار با نام‌ها و رسم‌های تازه به کابل می‌آیند و انتحار می‌کنند.

او می‌گوید، در یکی از مدرسه‌ها آموزش جنگ می‌دید و فردی به نام مولوی مصطفی، مسئول بخش انتحاری و ماین‌گذاری طالبان آموزش انتحاری می‌داد. به گفته خودش، پس از فراگیری آموزش‌های اولیه، مسئول بخش انتحاری طالبان بر تن او واسکت انتحاری می‌پوشاند و دستور می‌دهد که خودش را میان نیروهای امنیتی منفجر کند.

مختار که آمادۀ عملیات انتحاری بود، در یکی از روزها به سوی شهر می‌آید. او با گذشت از پلی، واسکت انتحاری‌اش از تن می‌کند و به دریا می‌اندازد و خود نزد پولیس رفته ماجرا را تعریف می کند.

هجرت‌الله اکبری، سخنگوی پولیس کندز می‌گوید: «سید مختار ۱۳ ساله مدت پنج سال را نزد گروه طالبان در ولسوالی چهاردره سپری کرده و آموزش انتحاری دیده است».

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان می‌گوید که این خبر حقیقت ندارد و عملیات‌های فدایی آنان برای فعلاً متوقف شده است.

مجاهد می‌گوید، استفاده از کودکان برای این کار درست نیست و صدها فدایی منتظر نشسته‌اند تا عملیات انتحاری انجام دهند.

مجاهد در حالی به کار گیری از کودکان را در عملیات‌های انتحاری رد می‌کند که سال گذشته، یک انتحارکننده زیر سن خودش را در میان نیروهای امنیتی کندز و مردم ملکی منفجر کرد که در آن شش نیروی امنیتی و دو فرد ملکی کشته شدند.

کندز، از ولایت‌های ناامن در شمال – شرق کشور است. این ولایت دو بار به دست طالبان سقوط کرد و شاهد فراوان انفجار و انتحار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.