سیاستِتیتر یک

سیاف: لویه جرگه برای صلح است نه تبلیغ برای شخص خاص!

در ابتدای نشست امروز روئسای کمیته‌های گزارش‌های کاری شان را به منظور جمع بندی و صدور اعلامیه نهایی لویه جرگه ارائه کردند.

به گزارش جمهور، استاد عبدالررب رسول سیاف رییس جرگه مشورتی صلح بر حفظ نظم جرگه تاکید کرد و گفت: «بالای این جرگه، مردم افغانستان و جامعه جهانی، حساب می‌کنند؛ اگر کدام ملاحظه‌ای باشد به منظور حفظ نظم و حفظ آبروی این مجلس بزرگ، نظریات خود را نوشته کرده برای ما بفرستند و ما ملاحظه شان را در نظر می‌گیریم.»

آقای سیاف افزود گزارشات کمیته‌ها توسط هیات اداری توحید می‌شود و اعلامیه مشترک براساس آن تنظیم و صادر خواهد شد.

رییس جرگه مشورتی صلح تاکید کرد تا که تمام اعضای جرگه در مورد اعلامیه مشترک قانع نشود این اعلامیه صادر نخواهد شد.

او خطاب به اعضای جرگه گفت: «دولت به شما مراجعه کرده و شما رای می‌دهید؛ در اینجا هیچ کس نمی‌تواند رای خود را تحمیل کند.»

به گفته او، ما نه برای حمایت از کسی و نه برای پشتیبانی و نه برای کمپاین کردن برای نفر مشخص جمع شده‌ایم؛ پیش از توحید آجندا تشویش وجود داشت و اگر در اعلامیه دیدید که بخاطر جانبداری از کدام شخص اشارتاً، دلاتاً و صراحتاً بود بگوید که این اعلامیه از ما نیست.

آقای سیاف ابراز امیدواری کرد تمام مساعی جرگه مشورتی صلح برای تحقق صلح آبرومندانه که قطع جنگ و رفاه کشور را در پی داشته باشد، بیانجامد.

جرگه مشورتی صلح به منظور تعیین خطوط سرخ مذاکرات صلح با طالبان به روز دوشنبه (۹ ثور) آغاز به کار کرد. روز گذشته هم کمیته‌های کاری مجلس به کار شان روی چهار سوال اساسی مطرح شده در این جرگه به پایان رساند.

سوالات مطرح شده در این جرگه شامل « به خاطر قطع جنگ و آمدن صلح و ثبات در کشور، چطور می‌توان طالبان را قانع به مذاکره ساخت؟ دولت در مذاکره با طالبان روی کدام ارزش‌ها و دستاوردها باید ایستادگی کند؟ ترکیب هیأت مذاکره‌کننده دولت چگونه باشد؟ و سیاست دولت در قبال همسایه‌ها به ویژه «کشوری که طالبان را حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند»چگونه باشد؟ بودند.

لویه جرگه مشورتی صلح در سایه تحریم‌های گسترده احزاب قدرتمند سیاسی، رهبران جهادی و تیم‌های انتخاباتی روز دوشنبه (۹ ثور) افتتاح شد و ریاست آن به عبدالرب رسول سیاف واگذار شد. اعضای جرگه مشورتی صلح در دو روز گذشته به دلیل جنجالی شدن انتخاب هیات اداری جرگه نتوانستند که روی آجندای صلح بحث کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا