• انتشار: 1 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:19
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39709
پرینت

سیاسیون: فرصت ایجاد شده برای صلح نباید از دست برود

شماری از سیاسیون افغانستان می‌گویند زمینه تامین صلح در کشور مساعد شده است و طرف‌های درگیر نباید این فرصت را از دست دهند.

شماری از سیاسیون افغانستان، امروز یکشنبه (۱۰قوس) در نشستی با نام “کنفرانس صلح و ارایه طرح اساسی بحران جاری افغانستان” در کابل، بر اجماع ملی برای تامین صلح تاکید کردند.

گل‌رحمان قاضی رییس شورای صلح و نجات افغانستان گفت:” در حال حاضر گفتگو‌های صلح در محراق ملی و بین المللی قرار گرفته است و این یک فرصت طلایی که نباید از دست افغان‌ها بروند”.

وی بیان داشت:” چانسی که امروز برای تامین صلح در افغانستان بدست آمده، منتظر نخواهد ماند و باید سیاسیون و حکومت افغانستان با یک نظر واحد فورآ با طالبان مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند”.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در سفرش به افغانستان و در دیدار با سربازان امریکایی در پایگاه نظامی بگرام گفته بود که طالبان خواهان صلح اند.

در همین حال، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این نشست گفت:” ما صلحی می‌خواهیم که تضمین کننده عزت و تامین حقوق افغان‌ها باشد”.

آقای حکمتیار با بیان اینکه جنگ امروز که میان افغان‌ها جریان دارد، هیچ توجهی شرعی و عقلی ندارد و مسخره است گفت:” امروز تمام طرف‌های درگیر جنگ به شمول خارجی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که جنگ راه حل نیست”.

وی بر اجماع ملی برای تامین صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تاکید کرده گفت:” طرف جنگ با طالبان؛ حکومت، حزب اسلامی، حزب جمعیت اسلامی و جنبش اسلامی بوده و امروز هم ضرور است که مذاکرات با همین جناح‌ها آغاز شود”.

آقای حکمتیار گفت:” اگر امروز یکی از جناح‌های یاد شده از مذاکرات دور باشند صلحی در افغانستان پیاده نخواهد شد و جنگ همچنان ادامه خواهد داشت”.

رهبر حزب اسلامی نشست بن را یک فاجعه خوانده و تاکید کرد که نباید فاجعه نشست بن باری دیگر تکرار شود.

وی بیان داشت:”با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باید حکومت موقت بوجود بیاید و تا ما به سوی انتخابات آزاد و شفاف برویم”.

احمدولی مسعود نامزد انتخابات ریاست جمهور نیز گفت:” ما امروز درد کشور خود را نمی‌توانیم تشخیص دهیم که باعث شده جنگ در افغانستان ادامه داشته باشد”.

سید اسحاق گیلانی، رییس نهضت همبستگی ملی افغانستان گفت:” تا زمانیکه افغانها خودشان برای تامین صلح قربانی ندهند، دیگران برای ما صلح نخواهند آورد”.

آقای گیلانی گفت:” کسانیکه تاکید دارند صلح، ترقی و جنگ در موجودیت آنها باشد در اشتباه هستند و نمی‌توانند ما را به صلح پایدار و کشور مترقی سوق دهند”.

سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان نیز گفت:” ما برای تامین صلح به اجماع ملی و وحدت نظر ضرورت داریم تا به سوی صلح پایدار حرکت کنیم”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.