اجتماعی

سیاسیون برای صلح دست از منافع شخصی شان بردارند

وی در این پیام تاکید می کند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان فصل تازه ای را برای کشور رقم زده است.

متن دقیق پیام به صورت زیر است:

بسمه تعالی

قد افلح مَن ذکّاها و قَد خاب مَن دسیها

ملت مسلمان و قهرمان افغانستان!

عید سعید اضحی یاد آور ایثار قهرمان توحید حضرت ابراهیم خلیل، اخلاص بزرگ زن تاریخ حضرت هاجر، انقیاد و سر سپردگی مطلق حضرت اسماعیل ذبیح در برابر فرمان الهی است. این خجسته عید بندگی، اخلاص و رهیدن از همه‌ی تعلقات مادی را به قاطبه ملت های مسلمان، مخصوصا ملت شریف افغانستان، خانواده های معظم شهداء تبریک عرض می کنم.

عید سعید قربان امسال با پنجمین سالیاد شهدای جنبش عدالتخواهی “روشنایی” مصادف شده است. جای دارد به روح بلند و ملکوتی یاران شهیدم در میدان شهدای جنبش روشنایی( دهمزنگ) درود فرستاده و یاد و خاطره‌ ی این قهرمانان باشکوه و جاودان را گرامی می دارم.

هموطنان عزیز

عید قربان را در حالی تجلیل می کنیم، که کشور در بحران عمیق سیاسی، امنیتی فرو رفته است. جنگ، ویرانی، انسان کشی، فقر، بیکاری و… روزانه در اقصاء نقاط کشور امید زیستن را از مردم گرفته و زندگی را برای شان تبدیل به جهنم ساخته است. عامل این بدبختی و بحران کسانی هستند که برای بقاء و ماندن در چوکی، پروسه صلح را سبوتاژ کردند. بدون شک پروسه صلح و گفتگوهای بین الافغانی روزنه‌یی جدید را برای مردم افغانستان گشوده بود اما متاسفانه پس از ده ماه جلسات فرسایشی و بدون هیچ دست آورد اکنون در آستانه شکست و تشدید جنگ قرار داریم. حکومت داکتر غنی با تعلل در ایجاد اجماع سیاسی، نادیده گرفتن خواست و مطالبات اصلی مردم، تبعیض و تصفیه اقوام محروم و مخصوصا هزاره از حقوق ابتدایی شهروندی شان و سبوتاژ هرگونه اجماع سیاسی ملی و … عملا کشور و نظام سیاسی را در پرتگاه سقوط رسانده است.

ملت شریف و قهرمان افغانستان

باخروج نافرجام و عاقبت نیاندیشانه نیروهای امریکایی از افغانستان، ما در آستانه یک فصل جدید سیاسی در کشور قرار گرفته ایم.

از تمام بزرگان سیاسی افغانستان مجدانه میخواهم در این فصل، دست از منافع شخصی، تعلقات حزبی، قومی و نژادی برداشته برای نجات مردم افغانستان، سلامت نظام و به فرجام رساندن پروسه صلح تلاش همه جانبه و جدی نمایند. تحریک طالبان باید بدانند که جنگ و تصرف جغرافیای افغانستان و انحصار طلبی به هیچ وجه راه حل نیست. تاریخ گذشته به ما می آموزد که در کشور کثیر القومی مانند افغانستان، راهی بجز پذیرش همدیگر، درک ارزشهای مشترک و در کنار هم قرار گرفتن برای یک زندگی مدنی و مسالمت آمیز نداریم.

عقل سلیم حکم می کند در چنین شرایطی از رفتار های مقطعی، پروژه ای و احساساتی پرهیز گردیده و از تدبیر ، عقلانیت و دور اندیشی با نگاه معطوف به آینده‌ ی کشور تصمیم بگیریم.

سعی عامدانه برای تجزیه کشور، دامن زدن به نفاق قومی، دروغ گفتن با مردم و کتمان واقعیت های عینی جامعه، گره از مشکلات فراوان باز نکرده، بلکه بر عمق بحران می افزاید.

کوچکترین اشتباه در عصر کنونی پیامد ناگوار و جبران نا پذیر برای مردم و کشور در پی خواهند داشت.

در اخیر ضمن عرض تبریکی مجدد به همه دوستان، اعضا ، هواداران و قاطبه مردم شریف مان و اتحاف دعا به ارواح شهداء، مخصوصا شهدای “معارف” و “جنبش روشنایی” اعلان می نمایم با توجه به وضعیت همه گیری کرونا و رعایت حال مراجعه کنندگان و رعایت توصیه های بهداشتی ، ملاقات های مردمی در روزهای عید تعطیل خواهد بود.

الهم الجعل عواقب امورنا خیرا

با احترام

جعفر مهدوی

دبیر کل حزب ملت افغانستان

کابل___۲۸ سرطان ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا