• انتشار: 28 می 2019
  • ساعت: 13:42
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 34924
پرینت
ضمیر کابلوف:

سیاسیون افغان و طالبان در روز دوم نشست صد سالگی دوستی روسیه و افغانستان در مورد پروسه صلح گفت‌وگو می‌کنند

ضمیرکابلوف، نمایندۀ ویژه رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان، تأیید کرده‌است سیاسیون افغان شرکت کننده در مراسم گرامی‌داشت صدمین سالروز دوستی افغانستان و روسیه قرار است با طالبان در مورد صلح در افغانستان گفت‌وگو کنند.

 نشست صد سالگی روابط دیپلماتیک روسیه و افغانستان امروز شروع شد. در روز دوم این قرار است یک نشست بین‌الافغانی با حضور نمایندگان طالبان و سیاسیون افغانستانی برگزار خواهد شود.
 
حامد کرزی، رییس‌‎جمهور پیشین، عطا‌محمد نور، رییس اجرایی جمعیت اسلامی، حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و نیز یک هیآت چهارده نفری طالبان به رهبری ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان، برای شرکت دراین نشست دو روزه، به مسکو سفر کرده‌اند.

ضمیرکابلوف در روز نخست این نشست گفت: «ما از طالبان و سیاستمداران افغان دعوت کردیم تا در نشستی رسمی که به مناسبت تجلیل از ۱۰۰ سال روابط دیپلماتیک میان افغانستان و روسیه است، شرکت کنند. پس از نشست آنها حق دارند با هم گفتگو کنند و یک فرصت خواهند داشت.»  
 
به نمایند‎‌گی از حکومت افغانستان، لطیف بهاند، سفیر افغانستان درمسکو شرکت کرده‌است.
 
باید گفت در ماه فبروری سال روان میلادی نیز مسکو میزبان یک نشست میان سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان بود. نشستی که دو روز ادامه یافت و شرکت کنندگان آن یک اعلامیه‌ مشترک نیز صادر کردند.
 
در آن نشست حکومت افغانستان اما حضور نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.