امنیت و جرایمبین المللسیاستِتیتر یک

سیا، بن سلمان را آمر قتل خاشقجی می داند

به گزارش رها، رسانه های آمریکایی به نقل از مقام‌های دولتی این کشور گزارش داده‌اند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا C.I.Aبن سلمان ولیعهد عربستان را آمر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی می‌داند.
روزنامه واشنگتن‌پست که پیش از همه این خبر را منتشر کرد نوشته است C.I.A با توجه به مدارک و شواهد موجود از جمله تماس‌های تلفنی میان برادر ولیعهد و جمال خاشقجی، و دیگر تماس‌های تلفنی برقرار شده در این زمینه به این نتیجه رسیده که قتل این روزنامه‌نگار بدون اجازه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان امکان پذیر نبوده است.
رسانه‌های آمریکایی این نتیجه‌گیری را قاطعانه‌ترین ارزیابی در آمریت ولیعهد عربستان در این قتل تا به امروز خوانده‌اند.
جمال خاشقجی روز دوم اکتبر درپی ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط تیمی ۱۵ نفره که از عربستان به ترکیه سفر کرده بودند به قتل رسید.
جسد او هنوز پیدا نشده و بنابه گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان او جسدش را قطعه‌قطعه و از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.
اما حکومت عربستان سعودی گزارش‌ها از ارزیابی C.I.A را رد کرده است.
“تماس‌های تلفنی خالد بن سلمان با خاشقجی”
روزنامه واشنگتن پست یکی از مهم‌ترین عوامل در نتیجه‌گیری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را تماسهای تلفنی خالد بن سلمان برادر ولیعهد و سفیر عربستان در واشنگتن، با جمال خاشقجی میداند.

این روزنامه به نقل از مقام‌های مطلع از تحقیقات C.I.A نوشته در این تماس شاهزاده خالد بن سلمان روزنامه‌نگار سعودی را متقاعد کرده برای دریافت مدارکش به کنسولگری عربستان در ترکیه برود و به او اطمینان داده که هیچ اتفاقی برایش نخواهد افتاد.
فاطمه باعشن، سخنگوی سفارت عربستان در واشنگتن در واکنش به این خبر گفته است سفیر عربستان در آمریکا هیچ‌گاه درباره سفر آقای خاشقجی به ترکیه با او گفتگو نکرده است.
شاهزاده خالد بن سلمان نیز روز جمعه در حساب توییتری خود نوشته است آخرین تماس او با جمال خاشقجی ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۷، تقریبا یک سال پیش از قتل این روزنامه‌نگار بوده است.
سفیر عربستان در آمریکا از دولت آمریکا خواسته است مدارک خود را در این زمینه منتشر کند چرا که “هرگز با آقای خاشقجی تماس تلفنی نداشته است و هرگز به او درباره سفر به ترکیه پیشنهادی نداده است”.
روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع مطلع از این تماس تلفنی نوشته است: “مشخص نیست که شاهزاده خالد از طرح کشتن آقای خاشقجی باخبر بوده یا نه ولی مشخص است که این تماس تلفنی را به دستور برادرش، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برقرار کرده است.”
یکی دیگر از مدارک در این زمینه به نقل از روزنامه واشنگتن پست فایل صدایی است که توسط دستگاه شنود جاسازی شده در کنسولگری عربستان توسط ترکیه به دست آمده است.
ترکیه این فایل ضبط شده را در اختیار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گذاشته است و جینا هسپل، رییس C.I.A که به ترکیه سفر کرده بود نیز آن را شنیده است.
این فایل صدا نشان می‌دهد آقای خاشقجی تقریبا بلافاصله بعد از ورود به کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، کاخ سفید، و وزارت خارجه آمریکا حاضر به اظهار‌نظر درباره این گزارش نشده‌اند.
این در حالی است که دولت ترامپ تمایل ندارد روابطش را حکومت عربستان را کاهش دهد و عربستان سعودی را به دلیل قتل خاشقجی مجازات کند. دولت امریکا با تحریم کردن ۱۷ نفر از متهمان به قتل این روز نامه نگار می خواهد قضیه را به نحوی خاتمه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا