سیاست

سویدن: فروپاشی اقتصاد افغانستان سریع تر از پیش بینی ها است

«پر اولسون فرید» وزیر همکاری های بین الملل سویدن امروز (شنبه ۱ عقرب) به رویترز گفت که فروپاشی اقتصاد افغانستان از پیش بینی ها سریع تر است که این خود موجب یک بحران سیاسی جدید در کشور می گردد.

وی گفت: «نگرانی من این است که افغاستان در آستانه فروپاشی اقتصادی است و این فروپاشی سریع تر از چیزی است که ما فکر می کردیم. این امر فضای مناسبی برای رشد گروه های تروریستی فراهم می کند.»

او افزود کشورش به دنبال افزایش تلاش ها از طریق گروه های امدادرسان اجتماعی برای تامین خدمات اساسی در افغانستان است و کشورهای دیگر نیز بدون نیاز به رسمیت شناختن طالبان می توانند این کار را انجام دهند.

اولسون فرید تصریح کرد که کشورش به هیچ عنوان کمک ها را از طریق طالبان به مردم افغانستان ارائه نخواهد کرد.

لازم به ذکر است که در نشست اضطراری گروه ۲۰ برای افغانستان که چندی پیش به ریاست ایتالیا برگزار شد، ۲۷ عضو اتحادیه اروپا مبلغ یک میلیارد یورو را برای کمک به افغانستان اختصاص دادند و گفته شد که این کمک ها از کانال سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل متحد به مردم افغانستان تزریق می گردد.

با وجود یک و نیم ماه از اعلام دولت موقت طالبان و معرفی اعضای کابینه آن، تاکنون هیچ کشوری طالبان را به رسمیت نشناخته و جامعه جهانی از طالبان خواسته است دولتی همه شمول تشکیل بدهد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا