فرهنگی هنری

سومین جشنواره بین المللی فیلم زن-هرات افتتاح شد

قرار است در این جشنواره که از ۱۱ اکتبر تا ۱۳ اکتبر ادامه دارد،  ازمیان ۳۰۰ فیلمی که از سراسر جهان به این جشنواره ارسال شده است،  ۴۶ فیلم منتخب به نمایش گذاشته شود.

این جشنواره با سخنرانی محمد آصف رحیمی والی هرات، افتتاح شد.

وی ضمن سپاسگزاری از برگزارکننده گان این برنامه افزود “در شرایط بحرانی و نا امن افغانستان، دایر کردن این برنامه نشان می دهد که ما خواهان جایگزین کردن هنر و صلح به جای جنگ و خونریزی هستیم.”

آقای رحیمی علاوه کرد که با برگزاری چنین برنامه هایی می توان بر فرهنگ و زندگی مردم تاثیر بسزایی گذاشت.

وی گفت “هنر تاثیر مستقیم بر رفتار و و زندگی اجتماعی مردم داشته و دارد و این جشنواره می تواند پیام آور صلح باشد.”

خانم محبوبه جمشیدی ریاست امور زنان ولایت هرات، ضمن تشکری از برگزار کنندگان این برنامه، پیام خانم دلبر نظری، وزیر امور زنان افغاستان را نیز خواند.

وزیر امور زنان در پیام خود از نهادهای خلاق در عرصه سینما و برگزارکنندگان جشنواره تقدیر کرد و  برگزاری فیستوال فیلم مخصوص زنان را کاری ارزنده و در خور ستایش دانستند.

در ادامه پیام ایشان آمده بود فیلم و سینمای افغاستان با قامتی زخمی هنوز هویت مردانه دارد و گاهگاهی هنوز هم مردان سیمای سینمایی و تیاتری زنان را تمثیل می کنند، اما این جشنواره می تواند موقعیت مناسبی را برای زنان فراهم کند.

لازم به ذکر است که در بخش افتتاحیه این جشنواره، یک شفیلم کوتاه به نام “قمر” به کارگردانی نیما لطیفی و با بازی لینا علم به نمایش در آمد. ازدواج اجباری و زیر سن در بدل پول موضوع برجسته این فیلم کوتاه بود و بعد از ان انیمیشن “ماهی سرخ شده” به کارگردانی لیلا خلیل زاده از ایران به نمایش در آمد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا