برگزیده هاسیاستِتیتر یک

سوئیس: طالبان اعلام کرده اند که به کمک های ما نیاز دارند

یک دیپلومات ارشد سوئیسی که با هیات طالبان در جینوا ملاقات کرده می گوید که طالبان علاقمند به گفت و گو با جامعه جهانی می باشند و صریحا اعلام کرده اند که نیازمند به کمک های غرب هستند.

این دیپلومات سوئیسی همچنین گفت که طالبان کاملا درک کرده اند که اگر می خواهند کمک های بیشتری از سوی جامعه جهانی برای افغانستان باز گردد، آنها باید اولین قدم را بردارند.

«رافائل نایگلی» سفیر سوئیس در نهادهای سازمان ملل در جینوا می گوید که روز گذشته (پنجشنبه ۲۱ دلو) با هیات طالبان به رهبری داکتر قلندر عباد سرپرست وزارت صحت عامه امارت اسلامی دیدار کرده است.

گفتنی است که پیش تر رویترز گزارش کرده بود که هیات طالبان به رهبری لطف الله حکیمی رئیس کمیسیون تصفیه صفوف طالبان به این سفر آمده است.

آقای نایگلی به خبرنگاران گفت: «آنها [طالبان] درک کرده اند که ما از آنها قول و تضمین می خواهیم؛ آنها می دانند که باید اولین قدم را بردارند.»

وی افزود: «آنها صریحا اعلام کردند که به کمک های ما نیاز دارند. به نظرم آنها تمایل به برخی سازش ها دارند. ما واقعا احساس کردیم که آنها علاقمند به گفت و گو با جامعه جهانی می باشند.»

فروپاشی سیستم بانکی و نبود نقدینگی، شیوع بیماری کووید ۱۹ و قحطی گسترده در سطح کشور سبب شده تا طالبان در تنگنای سختی قرار بگیرند، بخصوص آنکه دنیا نیز هنوز امارت اسلامی را به رسمیت نمی شناسد.

رافایل نایگلی علاوه کرد: «ما به طور صریح توقعات خود را به آنها بیان کرده ایم. بخصوص توقع مان در بخش حقوق بشر، تضامین برای ارسال کمک های انسانی و حفظ و مراقبت از غیرنظامیان به آنها گفته شده است.»

وی گفت: «ما به آنها تاکید کردیم که مقام های فعلی در کابل را بر اساس رفتارشان قضاوت می کنیم نه براساس گفتارشان.»

گفتنی است که یک نهاد غیردولتی سوئیسی به نام «جینوا کال» طی این هفته هیاتی از طالبان را به سوئیس دعوت کرد شد تا با آنها درباره موضوعات متفاوتی از جمله مسایل حقوق بشری در پشت درهای بسته گفت و گو کند.  

سرپرست وزارت صحت عامه که در راس این هیات است با دبیرکل سازمان بهداشت جهانی دیدار کرده و قرار است امروز (جمعه ۲۲ دلو) با مقام های جمعیت صلیب سرخ سوئیس نیز دیدار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا