• انتشار: 1 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38275
پرینت
مشاور امنیت ملی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل:

سه میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری رأی داده اند/ افغانستان را در مبارزه با تروریزم تنها نگذارید!

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور می‌گوید که در انتخابات ریاست‌جمهوری ۳ میلیون تن رأی داده‌اند.

آقای محب که دیروز (دوشنبه، ۸ میزان) در هفتادوچهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد حدود ۳ میلیون شهروند افغانستان با وجود تهدیدات تروریزم در چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری دموکراسی جوان ما رای دادند و در میان رأی دهندگان کسانی نیز بودند که انگشتان دست‌شان در انتخابات ۲۰۱۴ توسط طالبان به خاطر رای‌دهی قطع شده بود.

این درحالی است که کمیسیون انتخابات شمار رأی دهندگان را بالاتر از دو میلیون گفته است.

مشاور امنیت ملی افزود کشورهای عضو ناتو در دو دهه گذشته در کنار افغانستان ایستادند و فرصت این را مساعد ساختند که افغانستان از جنگ بیرون آید، بازسازی شود و ما در مورد یک افغانستان جدید مبتنی بر ارزش‌های اسلامی، عنعنات افغانی و نجات دایمی از گذشته خونین بیاندیشیم.

محب تاکید کرده است: “از همین‌جا به طالبان و حامیان خارجی آن‌ها پیامی از مردم افغانستان دارم: با ما در روند صلح یک‌جا شوید، ورنه ما به جنگ خود علیه‌تان ادامه خواهیم داد و این جنگی است که ما به آن فایق آمده می‌توانیم.”

به گفته او، افغانستان بر توانایی‌هایش برای آوردن صلح باور دارد و در این مسیر از قبل گام‌های زیادی را برداشته، لیکن راه درازی را در پیش دارد و گام بعدی در راستای رسیدن به صلح نیز مانند گام اول، توسط افغان‌ها برداشته خواهد شد.

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور خاطرنشان کرد مردم افغانستان به منظور توقف فوری خون‌ریزی خواهان آتش‌بس هستند؛ آن‌ها می‌خواهند که گفت‌گوها میان حکومت افغانستان و طالبان صورت گیرد و تقاضا دارند که جمهوری اسلامی به عنوان تهداب ملت – دولت بقا داشته باشد و نه تنها می‌خواهند دست‌آوردهای خویش را حفظ نمایند، بلکه خواهان حفظ بنیادی اند که امکان ارتقای دست‌آورد‌های موجود را بدهد.

محب همچنان از کمک شرکای بین‌المللی افغانستان در روند صلح و حمایت آنان از این روند به مالکیت کشور استقبال کرد و گفت صلح هدف مشترک و تروریزم دشمن مشترک ما است و نباید در یک استعجالیت غیرواقعی صلح، تروریستان را تقویت نماییم.

مشاور امنیت ملی همچنان تاکید کرد افغان‌ها در خط اول جنگ علیه تروریزم جهانی قرار دارند و تروریست‌هایی که سربازان افغانستان با آنان در نبرد هستند، برای همه جهانیان یک تهدید است.

او همچنان افزود جهانیان باید در راستای تفکیک ایدئولوژی‌های حمایتی تروریزم، در هر‌جایی که وجود داشته باشد، با هم کار کنند. مبارزه علیه تروریزم اساس مشارکت مهم افغانستان با ایالات متحده و شرکای ناتو را شکل می دهد که افغانستان به آن متعهد باقی می‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.