• انتشار: ۲ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۴۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 66410
پرینت

عکس هایی از بدبختی بی پایان ملت مظلوم؛ گرسنگی بد دردی ست، امنیت به کنار!

شهروندان افغانستان که سال هاست در رویای صلح و امنیت زندگی کرده اند هرگز تصور نمی کردند که روزی باید از گرسنگی بمیرند، در بین خاک دنبال گندم بگردند یا برای فرار از کشور دنبال راه بگردند!

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان افکار عمومی افغانستانی ها و جهان حداقل انتظاری که داشتند ختم جنگ چهل ساله در کشورشان بود چون با فرار غنی و متلاشی شدن حکومتش عملا دیگر یک طرف جنگ از بین رفته بود و ادامه جنگ معنایی نداشت.

اما چیزی از تسلط طالبان نگذشته بود که حملاتی در ننگرهار اتفاق افتاد و داعش آن را بر عهده گرفت: در این حملات نیروهای طالبان هدف قرار گرفته بودند.

چندی بعد نیز مساجد شیعیان در کندز و قندهار منفجر شد و صد ها کشته و زخمی بر جای ماند.

اتفاقاتی که این روزها در کشور می افتد عمق نگرانی مردم نسبت به ناامنی، مشکلات اقتصادی و فقر و جنگ و درگیری بیشتر را نشان می دهد. در میان تمام اتفاقات ناگوار اما سه صحنه ای که در سه عکس به قاب کشیده شد بیش از همه دردآور است.

مرگ با شکم گرسنه

یکی از عکس های تکان دهنده که در فضای مجازی منتشر شده، عکس مربوط به کودکانی ست که با شکم گرسنه در غرب کابل جان باخته اند.

محمد عیسی رضایی با انتشار این عکس در صفحه مجازی خود نوشته است:«در زیر سایه ی امارت اسلامی ۸ کودک معصوم در غرب کابل منطقه دشت برچی بر اثر گرسنگی جان دادند.»

در دنیای مدرن انسانیت از جهان رخت بسته است، جامعه جهانی از لحاظ اخلاقی و انسانی مسئول این فجایع هستند.

ازدحام در دروازه تورخم

عکس دوم که یورش شهروندان افغان به دروازه تورخم برای فرار از کشور را نشان می دهد نیز دردآور است: پس از بازگشایی گذرگاه مرزی تورخم صدها شهروند خسته و درمانده افغان با یورش به این دروازه خواهان فرار از کشور هستند.

داکتر عبدالحمید اعتمادی با انتشار این عکس در صفحه مجاز خود نوشته است:«طالبان سرمست پیروزی و درپی به رسمیت شناخته شدن و مردم سراسیمه در حال فرار از فقر و حاکمیت امارت.»

استاد جمعه خان محمدی از دیگر کاربران فیس بوکی نیز این عکس را منتشر کرده و نوشته است:«اگر عکس ذیل را کنار عکس های که مردم در میدان هوایی کابل تجمع کرده و از زیر سلطه طالبان فرار می کردند را کنار هم بگذاریم، آن گاه حقانیت، مشروعیت و درست بودن جهاد طالب عیان می گرد !!وقتی مردم نخواهند پس خدا نیز قبول ندارد.

چرا عده ای از افغان ها چشم شان را باز نمی کنند که ببیند،راه شان غلط بوده و کشته های شان در جهنم و کشور را زندان ساخته اند!

 پیرزن در حال غربال خاک در جست و جوی گندم

تصویر تکان دهنده سوم پیرزنی را نشان می دهد که در ولایت غور مشغول غربال خاک و شن برای پیدا کردن دانه های گندم است.

در این تصویر یک زن کهن‌سال غوری دیده می‌شود در روی سرک ریگ غربال می‌کند تا از لابه‌لای آن، گندم ریخته شده در آن‌جا را به ‌دست بیاورد.

نورمحمد مهربان، باشنده‌ غور، که این تصویر را برداشته‌، می‌گوید این زن گندم ریخته شده را از خاک جدا می‌کرد تا برای اعضای خانواده‌اش لقمه نانی تهیه کند.

این زن ابراز امیدواری کرده است‌ کمک دریافت کند تا بتواند در برابر گرسنگی و فصل سرما دوام بیاورد.

به هر صورت این سه عکس تنها یک نمونه کوچک از مشکلات این روزهای افغانستان است. اگر می شد کل افغانستان را در یک عکس جای داد بدون شک صحنه ای مشابه به آنچه در این سه عکس مشاهده می شود، به تصویر کشیده می شد.

پیش از این، سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که ۱۸ میلیون شهروند افغانستان امنیت غذایی ندارند.

هرچند سازمان ملل حدود ۱.۲ میلیارد دالر و کشورهای عضو گروه ۲۰ حدود یک میلیارد یورو کمک را به افغانستان اعلام کرده بودند، اما هنوز زمان دقیق و چگونه‌گی صورت گرفتن این کمک‌ها مشخص نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.