• انتشار: 13 می 2020
  • ساعت: 13:54
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 44272
پرینت

سه شنبه سیاه در افغانستان/ وقتی به نوزاد هم رحم نکردند!

وقوع دو حمله تروریستی مرگبار در روز گذشته در کابل و ننگرهار نشان داد که طالبان و گروه های هم دست با طالبان آنقدر جسور شده اند که حتی به مادر و نوزاد این سرزمین هم رحم نمی کنند.

در اوج همه‌گیری کرونا و دست به دهان ‌شدن اکثریت مردمان فقیر در افغانستان، قلب کشور گواه مرگ‌بارترین حملۀ تروریستی در چند ماه اخیر بود. حوالی ساعت ده پیش از چاشت روز گذشته، سه‌شنبه، بیست‌وسوم ثور شماری از مهاجمان مسلح در لباس نظامی بر یک مرکز درمانی در غرب کابل حمله کردند و بر اساس گزارش‌های اولیه، پس از سه‌ونیم ساعت درگیری با نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای خارجی، چهارده تن را کشتند و نزدیک به بیست تن دیگر را زخمی کردند. لحظاتی پس از این حمله، یک مهاجم انتحاری خودش را در مراسم تشییع جنازۀ یک فرمانده پولیس در ولسوالی «کوزکنر» ننگرهار منفجر کرد. به گفتۀ مقام‌های محلی ننگرهار، در این روی‌داد دست‌کم بیست‌وچهار تن کشته شدند و ۶۳ تن دیگر زخم برداشتند.

دولت، مردم افغانستان و کشورهای دخیل در مسالۀ جنگ و صلح این کشور، حملات تروریستی روز گذشته را جنایت ضد بشری خواندند و این روز را، روز سیاه افغانستان نام گذاشتند. در ایامی که مردمان افغانستان با فقر برخاسته از آفت کرونا می‌جنگند، تروریستان با انجام این دو حمله، گلیم ماتم مردمان فقیر و بیچاره را پهن‌تر کردند.

از سر گیری حالت تهاجم به دستور غنی

محمداشرف غنی، رئیس‌ جمهور کشور ضمن تقبیح حملات روز گذشته، در یک پیام تصویری به نیروهای دفاعی و امنیتی کشور دستور داد تا از حالت «دفاع فعال» به حالت «تهاجمی» برگردند و علمیات‌‌شان را بر ضد طالبان از سر بگیرند. رئیس‌ جمهور کشور گفت: «ما از طالبان تقاضا می‌کنیم که به خواست بیگانه‌گان از کشتن و ریختاندن خون افغان‌ها دست بردارند و به جنگی که بالای کشور ما تحمیل شده است، نقطۀ پایان بگذارند و راه صلح را پیش گیرند. رئیس ‌جمهور کشور در حالی از طالبان درخواست پایان جنگ و برافراشتن پرچم صلح را می‌کند که این گروه پیوسته نظامیان و غیرنظامیان را هدف قرار داده‌ و فراوان آدم‌ها را کشته است.

گروه طالبان، به عنوان فعال‌ترین گروه جنگ‌جو در افغانستان، تنها مسئولیت حمله بر نیروهای ارتش در ولایت لغمان را به عهده گرفت و حملات کابل و ننگرهار را کار «ملیشه‌های داعشی» خواند. طالبان در اعلامیه‌یی که ناوقت شب گذشته نشر کردند، گفتند که «حملات ملیشه‌های داعشی را که مردم ملکی در آن هدف قرار داده می‌شوند، با جدیت تقبیح می‌کنند.»

 در حملۀ طالبان بر پاسگاه نیروهای ارتش در ولایت لغمان، دست‌کم بیست‌وهفت نیروی ارتش کشته شدند و ۹ تن دیگرشان ناپدید.

واکنش طالبان

رهبری گروه طالبان پس از پیام رئیس ‌جمهور کشور گفت که آقای غنی می‌خواهد «حاکمیت خود را زیر چتر جنگ دوام دهد.» طالبان به این نکته تأکید دارند که پس از امضای توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و این گروه، دولت افغانستان همواره مانعی در برابر روند صلح بوده است.

این گروه ادعا دارد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان سنگر و مکان علنی ندارد و حملات‌شان از سوی افراد مهم در مهمان‌خانه‌های کابل طراحی و اجرا می‌شود.

این گروه با اشاره به پیام تصویری رئیس ‌جمهور کشور گفته که اعلام جنگ در برابر امارت اسلامی نشان می‌دهد که محمداشرف غنی می‌خواهد هنوز حاکمیت خود را «زیر چتر جنگ» دوام دهد.

حملات تروریستی روز گذشته با واکنش تند رهبری حکومت افغانستان، مردم و جامعه جهانی همراه بوده است.

گروه های ترویستی خوب و بد ندارد

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور حملات روز سه‌شنبه را تلویحاً به گروه طالبان نسبت داد و گفت که این گروه سبب شده است تا گروه‌های تروریستی دیگر چون: لشکر طیبه، داعش، حقانی و… زیر چتر این گروه رشد و فعالیت کنند. او گفت، اطلاعات دولت افغانستان نشان می‌دهد که این گروه‌ها بخشی از یک‌دیگرند و فعالیت‌های‌شان را به‌گونه مشترک انجام می‌دهند و با هم روابط دوام‌دار و قوی دارند.

پمپئو: کشتن نوزادان شرارت محض است

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا حملات تروریستی روز سه‌شنبه در کابل و ننگرهار را «وحشیانه» خوانده و محکوم کرده است. او با نشر بیانیه‌یی گفت که حمله به غیرنظامیان «نابخشودنی» است. او کشته‌شدن نوزادان و مادران در غرب کابل را «شرارت محض» خوانده است.

خلیلزاد: کشتن نوزادان یک عمل شیطانی ست

زلمى خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ آمریکا براى صلح افغانستان کشته‌شدن نوزادان و مادران را در غرب کابل و حملۀ انتحاری بر یک مراسم جنازه در ننگرهار را عمل «شیطانى» خوانده و آن را جنایت ضدی بشری گفته است.

وزیر دفاع امریکا: ممکن است دوباره با تروریستان بجنگیم

تامس کمبل، سخنگوى وزارت دفاع ایالات متحدۀ آمریکا در واکنش به حملات تروریستی روز گذشته گفته است، در صورتی که جنگ‌جویان گروه طالبان حملات‌شان را شدت بخشند، نظامیان آمریکایى، نیروهای امنیتی افغانستان را در جنگ با این گروه همکاری می‌کنند.

جنایت جنگی آشکار

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز حملات دیروز در کابل و ننگرهار را «جنایت آشکار جنگى» خوانده است. این سازمان با نشر اعلامیه‌یی گفته است که شفاخانه‌ها و تأسیسات طبى باید از حملات دهشت‌افگنان در امان باشد و هر طرفى که این تأسیسات را نادیده مى‌گیرد و به آن حمله می‌کند، مرتکب جنایت جنگى مى‌شود.

حملات و حشیانه

راس ویلسن، سفیر واشنگتن در کابل گفته که «من حملات دی‌روز را که غیرنظامیان هدف قرار گرفتند، وحشیانه می‌دانم.» او در صفحه توییترش نوشته است که «تروریستان» بر مردم بى‌دفاع حمله کردند.

جنایت ضد بشری

نیکولاس کى، نمایندۀ ملکى ناتو در افغانستان نیز گفته است: «حملاتى که در آن افراد بى‌گناه و غیرنظامى کشته مى‌شوند، جنایت ضد بشری‌ست.»

عبدالله عبدالله، حملۀ مهاجمان مسلح به مرکز درمانی در غرب کابل را جنایت ضد بشری خواند و گفت که «حمله به اماکن عامه، جنایت جنگی است و مغایر تمام ارزش‌های انسانی، اخلاقی و اسلامی می‌باشد.»

وحید عمر، مشاور رئیس ‌جمهور کشور نیز گفته که حملات ۲۴ ساعت گذشته در دشت برچی کابل، ننگرها و لغمان «جنایت نابخشودنی و فراموش‌ناشدنی‌ست.» او طالبان و داعش را مسئول کشتار غیرنظامیان در یک شبانه‌روز گذشته گفته است.

عبداللطیف پدرام، نمایندۀ دور پیشین مجلس نیز حمله بر مراکز درمانی را جنایت آشکار علیه بشریت خوانده است.

شماری از کاربران صفحات اجتماعی، حمله بر اماکن عمومی و غیرنظامیان را جنایت ضدبشری عنوان کرده‌ و از سازمان‌های حقوق بشری خواسته‌اند که روی‌داد خونین کابل، ننگرهار و لغمان را به‌گونۀ جدی بررسی کنند و عاملان آن به دادگاه‌های ملی و بین‌المللی معرفی شوند.

در تازه‌ترین مورد، شماری از کاربران شبکۀ توییتر با راه‌اندازی هشتک «KilledMothersWithBabies» خواستار پی‌گیری عاملان حملات تروریستی روز گذشته شده‌اند. آنان حملۀ تروریستی به شفاخانۀ ١٠٠ بستر در غرب کابل را فراتر از فاجعه و جنایت علیه بشریت خوانده‌ و از سازمان‌های حقوق بشری خواستار پیگیری عاملان این روی‌داد شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.