بین المللسیاست

سه زندانی افغان بعد از رهایی از گوانتانامو، به امارات تحویل داده شدند

وزارت دفاع امریکا با نشر خبرنامه ای گفته است که ۱۳ تن این زندانیان تبعه یمن و ۳ تن دیگرشان تبعه افغانستان است که به کشور امارات تحویل داده شده اند.

وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید نوشته است که ایالات متحده معمولا هزینه نظارت از این زندانی‌های تحویل شده را تامین می‌کند و برای تهیه اسکان مجدد آنها که آموزش زبان و کورس‌های مسلکی را نیز شامل می‌شود، تا ۱۰۰ هزار دالر می‌پردازد.

مقامات کاخ سفید گفته اند که تحویلی این ۱۵ زندانی به درخواست خود رییس جمهور اوباما انجام شده است که با سران کشورهای خلیج در سال ۲۰۱۵ در کمپ دیوید، در مورد آن به توافق رسیده بودند.

زندانیان افغان، شامل عبیدالله باشندۀ ولایت خوست، حاجى حمدالله تره خیل باشندۀ ولایت کابل، و محمد کمین باشندۀ ولایت خوست مى باشند.

حاجى حمدالله تره خیل، باشنده منطقۀ تره خیل ولسوالى ده سبز کابل و پسر شیخ الحدیث مولوى سید آغا، عالم مشهور دینى میباشد.

به نقل از پژواک، شهاب الدین تره خیل یکى از اعضاى خانوادۀ او، گفت که حاجى حمدالله، در سال ٢٠٠٢ میلادى در عملیات شبانۀ نیروهاى امریکایى از قرغۀ کابل بازداشت شده بود و بعداً به گوانتانامو انتقال داده شد؛ در این عملیات یک پسر او جراحت برداشته بود که بعداً در بگرام تداوى شد.

محمد کمین باشندۀ ولایت خوست، ٣٧ سال سن دارد و از ١١ سال گذشته بدینسو در گوانتانامو زندانى بود.

کمین، در سال ٢٠٠۴ میلادى، به اتهام روابط با القاعده و طالبان در شرق افغانستان، بازداشت و بعداً به زندان گوانتانامو انتقال یافت؛ اما کمین، اتهامات وارده بر خود را رد کرده و تاکنون بر وى ثابت هم نشده است.

خبرنامه وزارت دفاع امریکا افزوده است که بعد از فرستادن زندانیان به امارات متحدۀ عربى، حالا فقط ۶١ زندانى در گوانتانامو باقى مانده که پنج تن آنان اتباع افغانستان اند.

در خبرنامه همچنین آمده است که گروه کارى ارزیابى زندان گوانتانامو؛ به اساس فرمانى که رییس جمهور اوباما در ماه جنورى سال ٢٠٠٩ میلادى صادر کرده بود، قضایاى آنها را به شکل همه جانبه مطالعه و ارزیابى کرده است.

آزاد سازی این زندانیان، بزرگترین تلاش رییس جمهوری امریکا برای بستن زندان ساحلی گوانتانامو تا ختم ریاست جمهوری‌اش گفته شده است.

اداره اوباما اعلان کرده بود که زندان گوانتانامو را می‌بندد اما تا کنون با مقاومت شدید مجلس کانگرس و پنتاگن مواجه شده است.

با ایجاد زندان گوانتانامو پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، تقریبا ۸۰۰ زندانی در آن نگهداری شده‌اند.

از این زندان، ۲۰۰ زندانی در زمان ریاست جمهوری اوباما و ۵۳۲ زندانی دیگر در زمان ریاست جمهوری جورج بوش آزاد شده اند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا