سیاست

سه توافقنامه همکاری بین افغانستان و ایران منعقد شد

نصیر احمد اندیشه، معین وزارت امور خارجه کشور امروز چهارشنبه در این نشست گفت که “ضرورت رفت و آمد شهروندان و مبادله کالا توسط تجار هر دو جانب، ایجاب می کند که روابط قونسلی میان دو کشور بیشتر از پیش استحکام پیدا کند و سهولت های لازم برای اتباع هر دو طرف فراهم شود.”

وی اظهار امیدواری کرد که با گسترش همکاری های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بتوانیم منطقه خود را به یک منطقه ای امن برای اتباع، به خصوص برای ملت های افغانستان و ایران تبدیل نمایم.

اولین اجلاس همکاری های قونسلی میان دو کشور در سال ۱۳۸۴ در کابل و دومین نشست آن در اول سال ۱۳۹۰ در تهران برگزار گردید و سند همکاری های قونسلی نیز میان دو طرف به امضا رسید.

در این نشست قشقاوی معین وزارت امور خارجه ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت:  ایجاد تسهیلات قونسلی را در تقویت همکاری ها میان دو کشور، منجمله در گسترش روابط تجاری و حمل و نقل جاده ای و هوایی مهم و ارزنده است.

او اظهار امیدواری کرد تا هیئت های افغانستان و ایران با روحیه برادری و همسایگی و در فضای تعاون و همکاری عمل نمایند تا در فرجام شاهد یک صورت جلسه اجرایی قابل قبول برای طرفین بوده باشیم.

در این نشست قرار بر ان شد تا دو جانب موضوعات مورد نظر را در سه گروه کاری -حمایت حقوقی اتباع و همکاری های قضایی، همکاری های دیپلوماتیک و قونسلی و موضوعات مربوط به مهاجرین- مورد بحث و بررسی قرار دهند و نتایج آن را جهت توافق نهایی در اختیار رؤسای هیئت های دو طرف بگذارند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا