• انتشار: 6 جولای 2017
  • ساعت: 10:03
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 22309
پرینت

سه تن با ۴۰۰ قرص تابلیت k در کابل دستگیر شدند

وزارت داخله می گوید که فرماندهی کنترول دروازه های شهر کابل سه تن را که می خواستند تعداد ۴٠٠ قرص تابلیت K را وارد کابل کنند، دستگیر کند.

خبرنامه ای که وزارت امور داخله منتشر کرده، گفته است که این افراد سوار بر یک عراده واسطه نوع هایلکس بودند که در دروازه شرقی کابل در ساحه پل چرخی توسط نیروی معینیت مبارزه علیه مواد مخدر توقف و پس از بازرسی ۴۰۰ قرص تابلیت k از نزدشان به دست آمد.

وزارت امور داخله می گوید که قاچاق تابلیت های روانگردان در ٢ سال اخیر در تناسب با سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

تابلیت k چیست؟

تابلیت k، قرص‌های روانگردان ترکیبی از چند ماده، از جمله متیل دی اکسی‌آمفتامین (MDMA) است. این قرص‌ها حالت‌های روحی و روانی را تغییر می‌دهد.

این قرص از تاجیکستان به افغانستان قاچاق می‌شود. نامش‌ را هم از آن‌جا با خود آورده است. در کابل با قیمت‌های متفاوتی -گاهی حدود ۲۰ دالر و گاهی هم ۵۰ دالر، هر قرص به دست می اید.

پیامدهای مصرف قرص “ک

مدیر آزمایشگاه مرکز قضایی مبارزه با مواد مخدر گفته است که کاهش بینایی، افزایش خواب، اختلالات عصبی، آسیب‌های پوستی و بزرگ‌شدن پستان مردها از جمله پیامدهای مصرف این قرص‌ها است.

آن‌چه که برای مسئولان مراکز مبارزه با مواد مخدر افغانستان نگران‌کننده است، پیامدهای ویرانگر و کشنده این قرص است.

گفتنی است که افزایش قاچاق مواد روانگردان رو به افزایش است. در سال ۱۳۹۱ نیروی امنیتی دو عدد از این قرص‌ها را ضبط کردند. این رقم در سال بعد به هشت و در سال ۱۳۹۳ به ۲۰ قرص رسید. در سال ۱۳۹۴ نیروهای امنیتی ۴۲۴ قرص کَ را ضبط کردند و در سال ۱۳۹۵ بیش از دوهزار قرص را به‌دست آوردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.