• انتشار: 29 آگوست 2015
  • ساعت: 18:48
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 2034
پرینت
وزیر زراعت و مالداری:

سهم گیری زنان در کشاورزی، کشور را به سمت خود کفایی سوق می دهد

وزیر زراعت و مالداری می گوید که سرمایه گذاری در برخی از بخش های زراعت توسط بانوان، می تواند کشور را به سمت خود کفایی و اقتصاد بهتر سوق دهد.

اسدالله ضمیر، وزیر زراعت و مالداری امروز (شنبه) در مراسم بازدید از پروژه (AAEP) گفت در استراتیژی بلند مدت وزارت زراعت، زنان نقش بیشتری خواهند داشت.

آقای ضمیر خاطر نشان کرد، برنامه سهم گیری بیشتر بانوان در زارعت که جزوی از طرح های صد روز نخست کاری این وزارت بود نهایی شده است که بر اساس این برنامه زنان نقش بارزی خواهند داشت.

ضمیر اضافه نمود هم اکنون پروژه ای در قسمت نقش خانم ها در زراعت به راه افتاده است که این پروژه در ۵ ولایت اجرایی می شود و کار گسترش آن در ولایات دیگر نیز جریان دارد.

وی افزود در این پروژه که مشترکاً توسط ۵ دانشگاه آمریکایی اجرا می شود، خانم ها در بخش ترویج و زراعت آموزش می بینند.

ضمیر اشاره کرد که تنها در کابل حدود ۸۰ جریب زمین به ۸۰ زن که شامل این پروژه می باشد تخصیص یافته است و آنان روش های مختلف زراعتی (سنتی و مدرن) را آموزش می بینند و عملاً کار خواهند کرد.

او ادامه داد بعد از اینکه این خانم ها دوره آموزشی را سپری کردند به محلات خود برمی گردند و هر یک موظف است تا ۱۲ زن دیگر را در محله خود آموزش دهد.

وی تصریح نمود، که این تنها پروژه وزارت زراعت در قسمت خانم ها نمی باشد، بلکه این وزارت چندین پروژه دیگر که شامل باغداری خانگی و مرغداری می باشد را نیز برای خانم ها روی دست دارد.

وزیر زراعت و مالداری می گوید که در ۱۳ سال گذشته فرصت های زیاد زراعتی وجود داشته است اما روی این بخش به ویژه در بخش خانم ها سرمایه گذاری آنچنانی صورت نگرفته است.

او افزود سرمایه گذاری و توجه در بخش زراعت روی خانم ها از یکسو سبب خود کفایی خانم ها شده و از سوی دیگر نقش زنان را در اقتصاد کشور برجسته می سازد.

وی در قسمتی دیگر از سخنانش از سیستم آبیاری قطره ای یادآوری نمود و گفت که آبیاری قطره ای یکی از جدیدترین روش های آبیاری می باشد که استفاده موثر دارد و در سه سال اخیر برخی از کشاورزان از این سیستم استفاده کرده اند.

او افزود که این نمونه گیری نتیجه بسیاری خوبی را در پی داشته است و وزارت زراعت و مالداری در بخش آبیاری قطره ای هم اکنون حدود ۴ میلیون دالر سرمایه گذاری کرده است.

وزارت زراعت یکی از وزارت های کلیدی کشور است که به دلیل کشاورز بودن اغلب ساکنان می تواند نقش برازنده ای در اقتصاد کشور بازی کند.

اما به گفته وزیر کنونی طی چند سال اخیر تلاش چندانی جهت تقویت زراعت کشور صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *