• انتشار: 28 جولای 2020
  • ساعت: 11:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46302
پرینت
نشست دو روزه سام در کابل آغاز شد

سند دوم چارچوب ملی صلح و توسعه دولت افغانستان ارائه می شود

پیگیری تعهدات کنفرانس ژینو، تأثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد افغانستان، صلح و توسعه، تعهدات متقابل دولت کابل و کشورهای کمک‌کننده از برنامه‌های اصلی نشست دو روزه کشورهای کمک کننده به افغانستان موسوم به سام به شمار می‌رود.

چهارمین نشست مقام‌های عالی رتبه کشورهای کمک کننده به افغانستان موسوم به «سام» عصر دوشنبه با حضور نمایندگان بیش از ۴۰ کشور و سازمان‎‌های بین المللی بصورت حضوری در کابل آغاز شد.

شمروزخان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه در مراسم افتتاحیه این نشست گفت: «قرار است سند دوم چارچوب ملی صلح و توسعه دولت افغانستان در این نشست دو روزه ارائه ‌شود.»

وی افزود موضوعاتی مانند پیگیری تعهدات کنفرانس ژینو، تأثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد افغانستان، صلح و توسعه، تعهدات متقابل دولت کابل و کشورهای کمک‌کننده از برنامه‌های اصلی این نشست به شمار می‌رود.

مسجدی توضیح داد در روز اول این اجلاس (دوشنبه) دو نشست برگزار شد که تبعات ویروس کرونا بر اقتصاد و چگونگی برون رفت از آن و صلح و توسعه افغانستان در این رویداد بررسی شد.

وی همچنین گفت: در این گردهمایی دولت افغانستان برنامه‌هایش را در زمینه های مختلف تشریح و افراد و همکاران بین‌المللی نیز نظریات خود را به اشتراک می‌گذارند.

بر اساس این گزارش، هدایت این نشست دو روزه را افغانستان، فنلاند و نماینده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد بر عهده خواهند داشت.

سخنگوی وزارت مالیه همچنین افزود: دولت افغانستان ۸۰ درصد تعهدات خود در قبال کنفرانس ژینو را عملی کرده و تا پایان سال جاری ۲۰ درصد تعهدات باقی‌مانده نیز اجرایی خواهد شد.

به گفته وی، در پایان این نشست دو روزه، کشورهای کمک‌کننده‌ افغانستان پیشنهادات و نظرات خود را در مورد برگزاری کنفرانس بعدی تعهدات مالی که قرار است در ژینو برگزار شود، ارائه می‌کنند.

مسجدی نشست بررسی‌کننده‌ «سام» را برای افغانستان مهم خواند و افزود: دولت افغانستان آمادگی‌های لازم برای برگزاری موفقیت آمیز این نشست را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.