سیاستِتیتر یک

سناتور پیشین پاکستان: در نبود یک حکومت مناسب، افغانستان به یک زندان تبدیل شده است

یک سناتور پیشین پاکستان می گوید طالبان تنها می دانستند چگونه به فرماندهان خود پاداش بدهند و روش خدمت به مردم را یاد نداشتند.

افراسیاب ختک که روز گذشته در یک کنفرانس آن لاین با عنوان «هرج و مرج در افغانستان» سخن می گفت، تاکید کرد در نبود یک حکومت مناسب و مورد قبول، افغانستان مانند خط دیورند که از سوی پاکستان حصار کشیده شده است به یک زندان حصار کشیده شده تبدیل شده است.    

وی افزود سیاست پاکستان در قبال افغانستان از سوی کسانی غیر از نخست وزیر پاکستان تعیین می شود. آقای ختک از پاکستان خواست از حمایت طالبان افغان دست بردارد.

این سناتور پیشین پاکستان، طالبان افغانستان و تحریک طالبان پاکستان را دو روی یک سکه خواند و تاکید کرد تحریک طالبان پاکستان و طالبان افغانستان به اصول مشترک از اسلام سیاسی باور دارند.

محسن داور از رهبران جنبش تحفظ پشتون ها نیز در این کنفرانس آن لاین گفت:«مرز پاکستان به روی ملیشه ها باز اما به روی  افغان های واقعی بسته است.»

وی از اینکه پاکستان برای مدعوین افغان ویزا صادر نمی کند انتقاد کرد.

آقای داور حمایت پاکستان از طالبان افغانستان را منبع قدرت دیگر گروه های فراقانونی و تروریستی مانند تحریک طالبان پاکستان عنوان نمود.

لطف الله نجفی زاد از چهره های سرشناس رسانه ای افغانستان هم طی سخنانی در این نشست آن لاین گفت سقوط دولت و تسلط دوباره طالبان یک شکست جمعی بود. وی از جامعه جهانی و طالبان خواست آینده افغانستان را مد نظر داشته باشند.

نادر نادری رئیس پیشین کمیسیون اصلاحات اداری و از اعضای پیشین هیات مذاکره کننده حکومت نیز تاکید کرد مذاکرات صلح دوحه با نواقصی همراه بود و در ادامه خروج امریکا از افغانستان یک اشتباه دیگر بود.

وی افزود طالبان از همان ابتدا تصمیمی برای یک راه حل سیاسی نداشتند و اشرف غنی نیز در ایجاد نهادها ناکام ماند.

قابل ذکر است در این نشست که از سوی اسماء جهانگیر برگزار شده بود و افرادی چون نادر نادری، اسفندیار ختک، لطف الله نجفی زاده و عبدالله خنجانی شرکت کرده بودند سیاست پاکستان در قبال افغانستان مورد انتقاد قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا