• انتشار: 8 فوریه 2021
  • ساعت: 12:04
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54188
پرینت

سناتور جمهوری خواه: تا شرایط مساعد نشود امریکا افغانستان را ترک نمی کند

گراهام سناتور جمهوری خواه با اشاره به تعویق خروج نیروهای آمریکایی، تاکید کرد فکر می‌‌کند آمریکا قرار نیست در ماه می (افغانستان را) ترک کند. به گفته او نیروهای آمریکایی هنگامی افغانستان را ترک خواهد کرد که شرایط بهتر شود.

همزمان با توقف روند مذاکرات بین الافغانی در دوحه اعضای مجلس سنای آمریکا از تعویق خروج نیروهای آمریکایی خبر می دهند.

به گفته سناتوران امریکایی نیروهای این کشور افغانستان را در ماه می سال روان میلادی ترک نخواهد کرد.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌‌خواه امریکایی در یک گفت‌‌وگو با شبکۀ سی‌‌بی‌‌اس گفته‌است از آنچه حکومت جو بایدن رییس‌جمهور این کشور برای افغانستان پیشنهاد می‌‌دهد خوشحال است.

او افزود: «ما قصد داریم نیروهای خود را با یک رویکرد مبتنی بر شرایط در آنجا، نگه داریم.»

این سناتور جمهوری خواه آمریکا با اشاره به تعویق خروج نیروهای آمریکایی، تاکید کرد فکر می‌‌کند آمریکا قرار نیست در ماه می (افغانستان را) ترک کند. به گفته او نیروهای آمریکایی هنگامی افغانستان را ترک خواهد کرد که شرایط بهتر شود.

به گفته او: «طالبان فریبکاری می‌کنند و شرایط را رعایت نکرده‌‌اند. بنابراین، من با کاری که وزیر خارجه بلینکن و ادارۀ بایدن انجام می‌‌دهند، موافقم.»

گراهام در ادامه گفته است که آنان در حال ارزیابی مجدد حضورشان در افغانستان هستند تا تعداد اندکی از نیروها باقی بمانند.

این سناتور تصریح کرده که اگر امریکا زود و بدون عقب نشینی مبتنی بر شرایط افغانستان را ترک کند، داعش و القاعده دوباره نیرومند خواهند شد و زنان متحمل رنج خواهند بود.

تعویق خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

با امضای موافقتنامه صلح با طالبان در دوحه، آمریکا در برابر تعهد طالبان مبنی بر قطع روابط این گروه با گروه‌های تروریستی متعهد شد که خروج سربازانش را از افغانستان را آغاز کند.

پس از آغاز این روند وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که بر اساس دستور دانلد ترمپ، رییس‌جمهور این کشور نیروهای آمریکایی در افغانستان به دو هزار و ۵۰۰ نفر تا ۱۵ ماه جنوری سال ۲۰۲۱ کاهش می‌یابد.

پس از روی کار آمدن حکومت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن مسوولان در اداره او تعویق خروج نیروهای آمریکایی را اعلام کرده و گفته‌اند که روند خروج نیروهای این کشور از افغانستان را بررسی می‌کنند.

گروه طالبان نیز هشدار داده اند که در صورت عدم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مطابق توافقنامه صلح این گروه حملات‌شان بر نیروهای خارجی در افغانستان را از سر می‌گیرند.

این در حالی است که مذاکرات بین الافغانی در دوحه متوقف است و پیش از این نیز گزارش‌هایی منتشر شده که طالبان برای جنگ در بهار سال آینده آماده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.