• انتشار: ۱۶ ثور ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۱۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 57792
پرینت

سناتور امریکایی: توافق صلح ترامپ با طالبان اشتباه بود

سناتور جین شاهین می افزاید هرچند ادارۀ بایدن نیز برای خروج از افغانستان تصمیم گرفته، اما این ادارۀ دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا بوده که یک توافق اشتباه را با طالبان در دوحه امضا کرده است.

یک عضو مجلس سنای امریکا در گفت‌وگو با شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان و فعالان حقوق زن گفت توافق ادارۀ ترمپ با گروه طالبان یک اشتباه بود.

وزارت خارجۀ افغانستان با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد سناتور جین شاهین، عضو مجلس سنای ایالات متحدۀ امریکا دیروز (چهارشنبه، پانزدهم ثور) در گفت‌وگو با شماری از فعالان حقوق زن در افغانستان این موضوع را مطرح کرده است.

خانم شاهین در این گفت‌وگو می‌افزاید خروج نیروهای خارجی از افغانستان نگرانی‌های زنان و فعالان حقوق بشر را مبنی بر احتمال نقض مجدد ارزش‌های حقوق بشری در افغانستان افزایش داده است.

این عضو مجلس سنای امریکا علاوه می‌کند، هرچند ادارۀ بایدن نیز برای خروج از افغانستان تصمیم گرفته، اما این ادارۀ دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا بوده که یک توافق اشتباه را با طالبان در دوحه امضا کرده است.

این عضو شورای ملی ایالات متحدۀ امریکا خاطرنشان می‌سازد که امریکا به حفظ حقوق زنان و ارزش‌های حقوق بشری در آیندۀ سیاسی افغانستان متعهد است. او تعهد می‌سپارد که از مجرای مجلس سنای امریکا برای حفظ حقوق زنان افغانستان در گفت‌وگوهای صلح این کشور حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

این در حالی است که پس از اعلام زمان خروج نیروهای خارجی تا یازدهم سپتبمر سال روان میلادی از افغانستان مشخص نیست که سرنوشت صلح چه خواهد شد. قرار است پس از عید فطر یک نشست بین‌المللی در پیوند به صلح افغانستان در شهر استانبول برگزار شود. طالبان تاکنون از اشتراک‌شان در این نشست اطمینان نداده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.