• انتشار: 21 جولای 2019
  • ساعت: 15:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36112
پرینت

سناتوران ۱۰ روز رخصتی تابستانی خود را به تعویق انداختند

سناتوران در مجلس سنا به منظور تایید بودجه وسط سال ۱۰ روز از رخصتی‌های تابستانی خود را به تعویق انداختند.

سناتوران در نشست امروز یک‌شنبه (۳۰ سرطان) مجلس سنا به تعویق رخصتی‌های تابستانی این مجلس به منظور تایید طرح بررسی وسط سال بودجه ملی، رای دادند.

پیش از این نیز حکومت از طریق وزارت دولت در امور پارلمانی از مجلس سنا خواسته بود تا رخصتی‌های تابستانی خود را تا تصویب بودجه انتخابات معطل قرار دهند.

این در حالی است که طرح بررسی وسط سال بودجه ملی به شمول بودجه انتخابات، روز گذشته جهت تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده شد. میر رحمان رحمانی روز گذشته گفت که بر بنیاد اصول وظایف داخلی مجلس و ضرورت دولت، نمایندگان مجلس تا تصویب بودجه به رخصتی نمی‌روند.

فضل‌هادی مسلم‌یار نیز در نشست امروز مجلس سنا گفت مجلس نمایندگان روز گذشته از هیات اداری مجلس سنا خواسته که رخصتی‌های این مجلس را به منظور تایید طرح بررسی بودجه وسط سال به تعویق اندازند.

آقای مسلم‌یار تعویق ۱۰ روز رخصتی تابستانی مجلس را به رای گیری گذاشت و سناتوران با آن موافقت کردند.

به نقل از جمهور، طرح بودجه وسط سال حکومت اواخر هفته گذشته از سوی کابینه حکومت مورد تایید قرار گرفت. بر بنیاد این طرح، ۹۰ میلیون دالر از سوی حکومت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داده شده است.

گفته می‌شود، جامعه جهانی و شرکای انتخاباتی افغانستان در تامین بودجه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدی نیستند و به همین خاطر ۹۰ میلیون دالر از مجموع ۱۴۹ میلیون دالر بودجه انتخابات را حکومت تامین می‌کند.

با این وجود، محمد عظیم محسنی رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نیز روز گذشته گفت که این کمیسیون سر از امروز روی طرح بررسی بودجه وسط سال دولت کارش را آغاز می‌کند.

آقای محسنی افزود، کمیسیون مالی و بودجه مجلس با تمویل کنندگان بودجه ملی ۹۸ نیز نشست‌های مشترک را برگزار می‌کند و از آنان می‌خواهد که اختصاص بودجه برای برگزاری انتخابات نباید روی معاشات ماموران دولت و سایر پروژه‌های منظور شده در بودجه ملی ۱۳۹۸ تاثیر منفی برجا بگذارد.

بر بنیاد تقسیم اوقات از پیش اعلام شده، قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار گردد؛ اما به دلیل عدم تامین بودجه تا هنوز بسیاری از کارهای عملیاتی کمیسیون عقب مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.