- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

سناتوران: صلح بدون حضور افغانستان، موفق نیست/ امریکا و پاکستان مالک افغانستان نیستند

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست روز یک‌شنبه(۱۴ میزان) این مجلس در ارتباط با دیدار هیات طالبان و زلمی‌خلیلزاد در اسلام آباد گفت: “این مذاکرات بدون حضور حکومت افغانستان به معنی این است که مالکیت افغانستان به دست امریکا و پاکستان باشد؟”

آقای ایزدیار خطاب به حکومت افغانستان گفت موضع خود را در این خصوص توحید کرده و با اتخاذ موقف روشن به حامیان طالبان بگوید که حمایت از تروریزم به شما سودی نمی‌رساند و باید از طریق دستیابی به یک راه حل مشروع منافع خود را در افغانستان جستجو کنند.

یک هیات طالبان روز پنج‌شنبه هفته گذشته به اسلام‌آباد سفر کرد. همزمان با این زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز به پاکستان رفته است. وزارت خارجه پاکستان امروز دیدار نمایندگان طالبان و خلیلزاد را تایید کرده، اما جزئیات بیشتر نداده است.

با این وجود، فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا نیز در نشست روز گذشته این مجلس گفت: “خطر جدی این است که تروریستان به کشور حامی تروریزم رفته و با هیات یک کشور دیگر روی صلح افغانستان بحث می‌کنند.”

آقای مسلم‌یار با تاکید بر این که هیچ بیرونی نمی‌تواند در روند صلح افغانستان تصمیم بگیرد و اگر تصمیم بگیرد هم مردود است، افزود دولت افغانستان متعهد به صلح در کشور است؛ اما متاسافانه گروه تروریستی طالبان به جز نوکری استخبارات بیرونی، هیچ تعهدی به مردم و کشور ندارد.

او با اشاره به اینکه ملابرادر حدود ۱۰ سال در پاکستان زندانی بود تاکید کرد: “اگر طالبان و ملا برادر آلت دست خارجی نیستند چگونه بازهم به پاکستان رفته و به وزیر خارجه آن کشور تحفه می‌دهد؛ این مساله هم دردآور است و هم برای افغانستان خطرناک است.”

این در حالی است که دونالد ترامپ بیشتر از یک ماه می‌شود مذاکرات با طالبان را پس از ۹ دور نشست در دوحه قطر، متوقف و بر اعمال فشار بر این گروه تاکید کرد.

اما؛ دیدار دوباره خلیلزاد و نمایندگان طالبان در اسلام آباد بار دیگر احتمال از سرگیری این مذاکرات را تقویت کرده است.