• انتشار: 4 ژانویه 2020
  • ساعت: 10:54
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 40481
پرینت
واکنش رهبران و مقامات افغانستانی به ترور سردار سلیمانی

سلیمانی یک شهید است/ افغانستان باید از چالش های احتمالی دور نگهداشته شود

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین افغانستان حمله هوایی نیروهای امریکایی را محکوم کرد و سلیمانی را شهید خواند. او این حمله را خلاف اصول و موازین بین المللی و صلح و ثبات در منطقه دانست.

مواضع‌ رهبران افغانستان به ترور سلیمانی/ خاک ما علیه کشور خارجی استفاده نمی‌شود

رهبران افغانستان نسبت به ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه پاسداران ایران در حمله هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا در بغداد واکنش های متفاوتی نشان داده اند.

قاسم سلیمانی، فرمانده نامدار سپاه پاسداران ایران با ده تن از همراهانش بامداد جمعه(۱۳ جدی ۱۳۹۸) در حملۀ هوایی امریکا در دروازۀ خروجی میدان هوایی بغداد کشته شد.

رئیس جمهور غنی

ریاست‌جمهوری افغانستان گفت نسبت به احتمال افزایش خشونت در منطقه نگران است و از دو کشور امریکا و ایران خواست از افزایش تنش جلوگیری کرده و گفت‌وگو کنند.

ریاست‌جمهوری در بیانه‌یی گفت خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

غنی در صحبت با وزیر خارجۀ امریکا بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم و یا منازعه‌های دیگر منطقه‌یی تاکید کرد.

داکتر عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت گفت از جان باختن سردار سلیمانی متأسف است.

وی این رویداد را به خانوادۀ سردار سلیمانی، حکومت و مردم ایران تسلیت گفت و افزود ایران یکی از همسایگان و متحدان افغانستان است که در دوران جهاد و مقاومت در کنار مردم افغانستان ایستاد، در مرحله‌ی بازسازی و در سالیان پسین، از ثبات، استقرار و بازسازی حمایت کرد و سال‌ها است که از ملیون‌ها مهاجر افغانستان میزبانی می‌کند.

رییس اجرایی افزود:« ایالات متحدۀ امریکا نیز از متحدان استراتیژیک افغانستان است و در نزدیک به دو دهه گذشته در مبارزه با دهشت‌افگنی، تأمین ثبات، بازسازی و حکومت‌داری ما را یاری کرده است. افغانستان به عنوان یکی از قربانیان دهشت‌افگنی و خشونت، خواهان تنش‌زدایی در روابط منطقه‌یی و بین‌المللی می‌باشد و امیدوار است حوادث اخیر روی وضعیت و همکاری دوستان و متحدان کشور ما در افغانستان تأثیر منفی نگذارد.»

حامد کرزی

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین افغانستان حمله هوایی نیروهای امریکایی را محکوم کرد و سلیمانی را شهید خواند. او این حمله را خلاف اصول و موازین بین المللی و صلح و ثبات در منطقه دانست. حامد کرزی افزود این اقدام موجب افزایش تنش‌ها و خصومت‌های بیشتر در منطقه ما شده و به ثبات و صلح بیش از پیش آسیب می‌رساند.

حامد کرزی ضمن ابراز تسلیت و همدردی به خانواده سلیمانی، دولت و ملت ایران، آقای سلیمانی را شخصیتی با وقار خواند که خواستار صلح و ثبات در افغانستان بود.  

حامد کرزی همچنان افزود: «جمهوری اسلامی ایران با وجود حضور نظامی ایالات متحده امریکا در افغانستان با کشور ما روابط حسنه داشته و در امر باز‌سازی کشور ما همکاری صمیمانه داشته است.»

وی ابراز اطمینان کرد روابط حسنه و برادرانه بین کشورهای برادر افغانستان و ایران همچنان مدبرانه و مبتنی بر همکاری ادامه خواهد یابد.

حنیف اتمر

حنیف اتمر، از نامزدان ریاست جمهوری، نیز مرگ سلیمانی را به مردم ایران تسلیت گفته و افزود:«در دوره خدمتم منحیث مشاور امنیت ملی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، همکاری های دو دولت در جهت بهبود امنیت و تقویت روند صلح به حمایت جدی شهید سردار سلیمانی گسترش یافت که از ان قدر دانی به عمل می آورم. مناسبات حسنه میان دو ملت باهم برادر برای صلح و ثبات در کشور و منطقه از اهمیت خاصی برخوردار بوده و مردم ما در پهلوی ارزومندی برای گسترش همه جانبه این مناسبات، خواستار همکاری های منطقوی و بین المللی برای صلح و بازسازی افغانستان و دور نگهداشتن کشور از تشنجات و مشکلات منطقوی و بین المللی می‌باشند.»

استاد محقق

محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، سردار سلیمانی را یک سردار بزرگ خواند و نسبت به مرگ وی ابراز ناراحتی نمود.

آقای محقق در بیانه‌یی گفت:« وجود سردار سلیمانى به عنوان یک عنصر اعتدالگرا براى ایران اسلامى و نهضت جهانى اسلام در مقابله با تروریزم بین المللى و افرا‌ گرایى، القاعده و داعش غنیمت بزرگ بود و «شهادت» ایشان بدون شک ضایعۀ جبران‌ناپذیر است.»

لطیف پدرام

لطیف پدرام یکی از کاندیدان ریاست جمهوری هم این حمله امریکا را خلاف قوانین بین المللی ‌خواند.

او افزود: « سردار سلیمانی با فرمانده احمد شاه مسعود روابط و شناسایی نزدیک داشت.»

به باور آقای پدرام مقامت در برابر سلطه طلبی امریکا حق مسلم دولت و کشورهای منطقه است.،

رحمت الله نبیل

رحمت الله نبیل، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، هم سردار سلیمانی را یک سرمایه برای منافع ملی ایران عنوان نمود.

وی در عین حال تاکید کرد سلیمانی مغز متفکر جنگهای نیابتی ایران در منطقه بود. فاطمیون، زینبیون، حیدریون و حسینیون از ساخته های او در سال‌های اخیر است.

وزارت دفاع امریکا، پنتاگون،در بیانیه‌ای اعلام کرد: به دستور رییس جمهور ترامپ ارتش ایالات متحده در اقدامی قاطع و دفاعی برای حفاظت از پرسنل امریکایی، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را که در فهرست تروریستی قرار داشت، را کشته است.

رییس‌جمهوری امریکا هم عصر جمعه در توئیتی نوشت «قاسم سلیمانی باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد».

از سوی دیگر رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز در واکنش به کشته‌شدن قاسم سلیمانی گفته است انتقام سختی از امریکا خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.