• انتشار: 2 آگوست 2016
  • ساعت: 18:22
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11823
پرینت
ادارۀ ملی استندرد:

سلفر موجود در تیل های مصرفی کشور با استندرد بین المللی تناسب دارد

اداره ی ملی استندرد کشور تحقیق تازه ای را انجام داده است و بر مبنی آن یافته است که عناصر سلفر و سرب در مواد نفتی کشور متناسب با استندرد جهانی است.

 

مجیب‌الرحمان خطیر، معاون تخنیکی ادارۀ ملی استندرد امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری در کابل گفت: ۱۲۰ نمونه از تیل پترول و ۱۲۱ نمونه از تیل دیزل را از شهرهای کابل، هرات، نیمروز، بلخ، فاریاب، کندز، ننگرهار و قندهار جمع‌آوری کرده و به آزمایشگاه فرستادند که معیار جهانی داشت.

آقای خطیر افزود که نتایج آزمایش بر روی این نمونه‌ها نشان داد که میزان وجود سلفر در تیل دیزل ۰٫۵ درصد است که این میزان متناسب با معیار جهانی است.

بر پایۀ پژوهش‌های این اداره که از ماه حمل تا سرطان سال جاری انجام شده، عناصر سرب و سلفر موجود در تیل‌های پترول و دیزل سبب بیماری سرطان نیز نمی‌شود.

معاون تخنیکی ادارۀ ملی استندرد می‌گوید که حد استندرد وجود سرب در تیل پترول ۰،۰۱۳ درصد است؛ این درحالیست که در ۱۲۰ نمونه‌ای که از هشت ولایت جمع‌آوری شده، میزان سرب ۶٫۶۷ درصد سنجش شده است.

نقیب‌الله فایق، رییس ادارۀ ملی استندرد می‌گوید، تحقیقات کلی و همه‌جانبۀ این اداره زمانی تکمیل خواهد شد که تمامی عناصری که سبب افزایش آلوده‌گی هوا و تشدید بیماری‌های تنفسی می‌شوند، به شیوۀ دقیق مورد آزمایش قرار گیرند.

آقای فایق بر این باور است، تیل‌های پترول و دیزل که در شهرهای بزرگ کشور استفاده می‌شوند، نسبت به سال‌های پیش کیفیت بهتری دارند.

به گفتۀ رییس ادارۀ ملی استندرد، برای دریافتن دلایل آلودگی هوا نیاز است که کیفیت مواد نفتی و همچنین عوامل دیگری چون فرسود‌گی موترها و ماشین‌های کارخانه‌ها مورد بررسی قرار گیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.