سیاستِتیتر یک

سقوط کابل از نگاه اشرف غنی؛ «اشتباهم اعتماد به امریکا و شرکای بین المللی بود»

اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان در گفتگو با جنرال نیک کارتر رئیس سابق ارتش بریتانیا به روایت سقوط دولت کابل از دید خود پرداخته است.

در این مصاحبه که رادیو ۴ بی بی سی آن را نشر کرده است، اشرف غنی می گوید که اگر در کابل می ماند، هیچ تغییری در شرایط بوجود نمی آمد.

وی گفت که در روز بیست و چهارم اسد هیچ پیش بینی از ترک و سقوط کابل نداشته است، اما حمد الله محب و رئیس قطعه محافظت از رئیس جمهور (پی پی اس) نزد او آمدند و گفتند که فورا باید ارگ را ترک کنند.

اشرف غنی افزود: «حمد الله محب واقعا ترسیده بود و فقط دو دقیقه وقت برایم داد. آنها گفتند که قطعه محافظت از هم پاشیده است و مقاومت همه را به کشتن می دهد.»

وی علاوه کرد: «من می خواستم به خوست بروم اما محب گفت که خوست و جلال آباد نیز سقوط کرده اند. نمی دانستیم به کجا می رویم و تنها هنگام پرواز فهمیدم که در حال ترک افغانستان هستیم. تمامی این ها یک تصادف بود.»

اشرف غنی گفت: «دو جناح مختلف از طالبان از دو جهت مختلف در روز سقوط وارد کابل می شدند. احتمال یک درگیری شدید میان آنها بالا بود. کابل قبلا در جنگ های میان گروهی مجاهدین بر سر قدرت ویران شده بود و من خواستم از ویرانی کابل جلوگیری کنم.»

وی در این گفتگو همچنین به اتهام های انتقال پول پاسخ داد و گفت که هیچ پولی را از کشور انتقال نداده و آماده است تا هر گونه تحقیقات مستقل و بین المللی در این خصوص از وی صورت بگیرد.

اشرف غنی همچنین در خصوص مذاکرات صلح امریکا با طالبان و مذاکرات بین الافغانی گفت که اشتباه او اعتماد به شرکای بین المللی از جمله امریکا بود.

او گفت که مذاکرات صلح بجای این که برای صلح باشد، در واقع تفاهمی برای خروج امریکا بود و آنها افغانستان را کاملا حذف کرده بودند.

برای شنیدن مصاحبه اشرف غنی که توسط رادیو ۴ بی بی سی نشر و ترجمه شده است، کلیک کنید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا