سیاست

سفیر پیشین ایران در افغانستان: انفجارهای کابل نشانه دیگری از بی کفایتی طالبان است

ابوالفضل ظهره وند سفیر پیشین ایران در افغانستان در واکنش به انفجارهای امروز (سه شنبه ۳۰ حمل) بر دو مرکز آموزشی گفته است که این انفجارها نشانه دیگری از بی کفایتی طالبان است.

آقای ظهره وند در صحبت با خبرگزاری ایسنا گفته است انفجارهای رخ در کابل در منطقه هزاره نشین بیانگر این است که قرار نیست افغانستان در مسیر آرامش حرکت کند.

وی گفت شرایط افغانستان به نحوی است که با چند انفجار و درگیری به هم می ریزد و این اتفاق بار دیگر نشان داد که طالبان در مدیریت و اداره افغانستان ناکارامد هستند.

سفیر پیشین ایران علاوه کرد که «حداقل کار یک دولت، تامین امنیت جانی برای مردم کشورش است؛ طالبان نه تنها نتوانسته امنیت قضایی برای مردم این کشور فراهم کند بلکه در حفظ جان مردم این کشور نیز غفلت کرده و توانایی لازم را در این زمینه ندارد.»

وی با بیان اینکه بنظر می رسد کشته شدن مردم چندان برای طالبان مهم نیست، افزود «ظاهرا طالبان با این موضوع که مردم افغانستان دلسرد و سرخورده شوند و افغانستان را ترک کنند، مشکلی ندارد و تصور می‌کند که حکمرانی بر سرزمینی که از سکنه خالی است و افرادی که در آن حضور دارند همه همسو با افکارش هستند، راحت‌تر است.»

آقای ظهره وند علاوه کرد احتمالا طالبان انگشت اتهام این انفجارها را به سمت داعش، القاعده و یا دیگر جریان های تکفیری خواهد گرفت.

وی اما گفت: «واقعیت این است که طالبان افغانستان یک جریان یکدست نیست، جناح های مختلفی در آن حضور دارند، از نیروهی افراطی تا سلفی و القاعده. دورنمای روشنی برای فعالیت این گروه وجود ندارد.»

قابل ذکر است که غرب شهر کابل امروز شاهد سه انفجار پی هم در دو مرکز آموزشی بود که گفته می شود دست کم تا ۳۰ دانش آموز در این انفجارها جان باخته اند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا