امنیت و جرایم

سفیر فرانسه در کابل: تهدید داعش در افغانستان جدی ست

سفیر فرانسه در کابل می‌گوید گروه تروریستی داعش در افغانستان تجدید قوا کرده و اکنون صدها جنگجو و انتحاری دارد.

دیوید مارتینو، سفیر فرانسه در افغانستان، در گفت‌وگو با نشریه «لوموند» گفت پس از بازگشت طالبان به قدرت تهدید القاعده در این کشور مستقیماً در کوتاه مدت احساس نخواهد شد، هر چند در قیاس با طالبان که گروهی بومی و درونگرا است، القاعده یک گروه تروریستی انترناسیونالیست است.

سفیر فرانسه در افغانستان افزود در عوض گروه داعش موسوم به شاخۀ خراسان توانسته قوای خود را در افغانستان بازتولید کند و هم‌اکنون صدها عضو به ویژه در کابل دارد که آمادۀ انجام عملیات تروریستی و انتحاری هستند.

دیوید مارتینو، با استناد به عملیات انتحاری داعش در فرودگاه کابل در جریان خروج نیروهای آمریکایی تصریح کرد تهدید این گروه تروریستی در افغانستان واقعی است، هر چند در نتیجۀ درگیری با طالبان، قوای داعش شدیداً تحلیل رفته است.

مارتینو یادآوری می‌کند طالبان در تابستان سال ٢٠١٨ با گروه داعش جنگیدند و در زمستان سال بعد آنها را از شرق افغانستان بیرون راندند.

با این حال، سفیر فرانسه در افغانستان می‌گوید داعش به رغم از دست دادن مواضع خود در شرق افغانستان توانایی جذب نیروهای تازه‌نفس، امکانات مالی و شبکه های خود را در کابل حفظ کرده است

او گفته است : به اتکاء همین توانایی‌ داعش توانست در ماه مه ٢٠٢٠ به بخش زایمان بیمارستان “پزشکان بدون مرز” در کابل و سال بعد به یک مدرسۀ دخترانه حمله کند.

به گفتۀ دیوید مارتینو، گروه داعش شاخۀ خراسان از نو به نیرویی رزمنده و مرکب از صدها عضو به ویژه در کابل تجهیز شده است.

این مقام فرانسوی در ادامه افزود، داعش در افغانستان نیروهای انتحاری و موترهای حاوی مواد انفجاری تهیه کرده که هنوز به کار گرفته نشده‌اند.

گفتنی است، در روزهای گذشته داعش شاخۀ خراسان مسئولیت سه حملۀ انفجاری به طالبان در شهر جلال‌آباد را برعهده گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا