• انتشار: 13 جولای 2017
  • ساعت: 15:56
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 22596
پرینت

سفیر عراق در کابل: داعش از موصل به‌ افغانستان نمی‌آید

فرزدق زهیرالغلای سرپرست سفارت عراق در کابل می گوید که گروه تروریستی داعش در موصل شکست سنگینی خورده و به کلی سرکوب شده و جلوی فرارشان به ولایت ها و کشورهای همسایه نیز گرفته شده است.

آقای الغلای امروز (پنجشنبه) در نشست خبری در کابل گفت که با راه‌اندازی چندین رشته عملیات‌ از چندین سمت، قبل از بیرون شدن نیروی داعش از موصل، به‌گونه کُلی این نیرو را از بین برده شد.

او تاکید کرد که آمدن نیروی داعش از موصل به افغانستان ناممکن است.

او یادآور شد که داعشیان–افغانی و عراقی- تنها در قساوت، وحشی‌گری و عملیات ضد انسانی وجهه مشترک دارند، اما داعشی‌های که در عراق می‌جنگند، با کسانی‌که در افغانستان بنام داعش می‌جنگند دیگر هیچ وجهه مشترک ندارند.

در همین حال با آنکه نیروی داعشی نیز کشته شدن فرمانده خود را تایید کرده‌اند؛ سرپرست سفارت عراق در کابل، اما کشته شدن ابوبکر البغدادی را رسماً تایید نکرد و گفت که برای عراقی‌ها کشته شدن و یا نشدن البغدادی هیچ فرقی نمی‌کند.

به‌گفته او؛ کشته‌شدن و نشدن رهبر گروه داعش برای ما مهم نیست، بل این مهم است که ما گروه داعش را در عراق شکست دادیم و دیگر قادر نیست که در آن کشور سر بالا کند.

زهیر الغلای هم‌چنین در قسمت دیگر با تایید اینکه هم‌اکنون نیز تعدادی از نیروی داعش در شهرهای کوچک عراق حضور دارند، گفت که این نیرو در شهرهای کوچک از چهار سمت در محاصره قرار دارند و نمی‌توانند که امنیت عراق را با خطر مواجه کنند.

گفتنی است که شهر موصل که دومین شهر بزرگ عراق محسوب می‌شود و از سال ۲۰۱۴ تاکنون به مرکز گروه داعش مبدل شده بود در نتیجۀ عملیات نظامی نیروی عراقی به سرده‌گی نیروهای ایتلاف در جریان هفتۀ جاری از تصرف اعضای داعش بیرون شد.

به‌گفته سرپرست سفارت عراق در کشور؛ داعشی‌های که در عراق می‌جنگیدند، از بیش از ۱۰۰ کشور جهان به‌این کشور آمده بودند.

آقای زهیر الغلای در قسمتی دیگر از سخنانش افزود که در چند سال گذشته عراقی‌ها به نیابت از جهانیان علیه وحشی ترین گروه تروریستی که تهدید جدی علیه ثبات و امنیت همه ملت‌ها محسوب می‌شد، جنگید و نام آن را برای همیشه ریشه‌کن ساخت.

زهیر الغلای، بابیان‌اینکه نیروی عراقی با حفظ تمام ارزش‌های انسانی جنگ را به‌پیش بردند، خاطر نشان کرد که نیروی عراقی و بسیج مردمی در راستای حفظ جان افراد ملکی سعی همه جانبه کردند؛ درحالیکه داعش از آنان به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.