• انتشار: 22 سپتامبر 2019
  • ساعت: 14:59
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37924
پرینت

سفیر سابق امریکا در کابل: مذاکرات صلح بدون دولت افغانستان یک اشتباه بزرگ بود

ریان کورکر سفیر اسبق امریکا در افغانستان گفت مذاکره با طالبان بدون حضور دولت افغانستان اشتباه بزرگی بود..

کورکر به فاکس نیوز گفت عدم مشارکت دولت افغانستان در این مذاکرات به نوعی مشروعیت زدایی دولتی بود که ما سالها از آن حمایت و پشتیبانی کردیم.

سفیر سابق امریکا در افغانستان ادامه داد: این مذاکرات به نوعی تسلیم شدن در برابر گروهی بود که به دنبال کسب قدرت است و قطعا این گفتگوها نمی‌توانست نتایج خوبی را بهمراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: اقدام ترامپ برای لغو این مذاکرات حرکت بسیار خوبی بود و ما اگر مجدد بخواهیم مذاکرات را از سر بگیریم حتما باید دولت افغانستان نیز حضور داشته باشد.

این دیپلمات سابق امریکایی با بیان اینکه در حال حاضر طالبان هیچ مرکز ولایتی را در اختیار ندارد، خاطرنشان کرد: اگر طالبان با این شرایط آماده مذاکره نیست، باید منتظر ماند تا خود را با این شرایط وفق داده و بر سر میز مذاکره بازگردد.

وی تاکید کرد: در سال ۲۰۱۲ ما بیش از ۱۰۰ هزار نظامی در افغانستان داشتیم و این در حالی است که در حال حاضر ما تنها ۱۴ هزار نظامی در آنجا داریم و اتفاق خاصی رخ نداده و تعادل نظامی بهم نخورده است.

کرکور در خاتمه یادآور شد: سیاست ما در افغانستان باید براساس شرایط این کشور باشد نه اینکه از قبل ما زمانی را برای خروج نظامیان تعیین کنیم و این سیاست درست را باید ادامه داد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که مدتی قبل ترامپ به یکباره مذاکرات میان امریکا و طالبان را لغو کرد و گفت: این مذاکرات به انتهای خود رسیده و فشار بر طالبان ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.