اجتماعی

سفیر سابق افغانستان در سازمان ملل: طالبان عهد شکن هستند و باید فشار بین المللی بر این گروه افزایش یابد

سفیر افغانستان در سازمان ملل طالبان را به عهدشکنی و عدم وفای به عهد متهم کرد.

نصیراحمد اندیشه سفیر دولت قبلی کابل در سازمان ملل گفت: طالبان به قول‌های خود در مورد رعایت حقوق زنان و حقوق بشر عمل نکرد؛ به همین دلیل جامعه بین‌المللی باید به این گروه فشار وارد کند.

سفیر افغانستان در سازمان ملل افزود: همه قول‌های گروه طالبان برای رعایت حقوق زنان و دیگر اقوام و اقلیت‌های افغانستان فعلاً گم شده و خبری از آنها نیست.

این مقام دولت قبلی افغانستان همچنین طالبان را به ارتکاب جنایات جنگی در دره پنجشیر متهم کرد. این منطقه تنها نقطه‌ای در افغانستان بود که به تصرف طالبان درنیامده بود. نصیراحمد اندیشه طالبان را به کشتار غیرنظامیان حتی کودکان متهم کرده و گفته این گروه در دره پنجشیر قتل‌های فراوان و فراقانونی زیادی انجام داده است.

اندیشه افزود: دولتی که طالبان معرفی کرده نماینده نیمی از مردم افغانستان نیست؛ حتی یک زن یا یک فرد غیرپشتون در آن دیده نمی‌شود. این یعنی بیش از نیمی از قومیت‌های افغانستان در حکمرانی آینده افغانستان جایی ندارند. وی از جامعه جهانی خواست در برابر این جنایت‌ها ساکت نبوده و به یاری مردم افغانستان بشتابد. اندیشه همچنین از سازمان ملل خواسته هرچه زودتر یک کمیته حقیقت یاب در مورد جنایات و اقدامات غیرانسانی طالبان تشکیل دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا