سیاست

سفیر ایران: تهران اگر به طالبان رسمیت دهد، چین و روسیه نیز رسمیت خواهند داد

بهادر امینیان سفیر ایران در کابل می گوید که دولت فعلی طالبان «همه شمول» نیست و تهران دولت این گونه را به رسمیت نخواهد شناخت.

بهادر امینیان سفیر ایران در کابل در صحبت با طلوع نیوز گفته است که دولت فعلی طالبان «دولت همه شمول» نیست و تهران نمی تواند این دولت را به رسمیت بشناسد.

آقای امینیان اما تاکید کرده است که اگر امارت اسلامی تغییری در ساختار حکومتی اش ایجاد کند، تهران دیگر کشورها را ترغیب خواهد کرد که آنها را به رسمیت بشناسند.

وی افزود که اما امارت اسلامی توصیه های کشورهای بیرونی را «مداخله» در امور داخلی خود می پندارد.

سفیر ایران علاوه کرد که اگر یک گروه «تک قومیتی» وارد افغانستان شود و هیچ یک از اقوام دیگر را در حکومت شریک نسازد، همگان به شمول ایران آن را قبول نخواهد داشت؛ «ما از سر خیرخواهی به حاکمان طالبان می گوییم که یک دولت فراگیر تشکیل بدهند.»

بهادر امینیان تصریح کرد که اگر حکومت تازه در افغانستان از سوی ایران به رسمیت شناخته شود، چین و روسیه و کشورهای آسیای مرکزی و برخی از کشورهای عربی نیز به طالبان رسمیت خواهند داد.

وی در همین حال هشدار نیز داده است که ادامه چالش های اقتصادی افغانستان سبب گسترش فعالیت های تروریستی بویژه برای گروه داعش خواهد شد و نتیجه اش مهاجرت گسترده مردم خواهد بود.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی طالبان در واکنش به این گفته های بهادر امینیان به طلوع‌ نیوز گفت: «آیا دولت و یا کابینه ایران به تعریفی که دیگران از فراگیر دارند، یک دولت و یا کابینه فراگیر است؟ هر کشور به اساس منافع ملی خود از دولت فراگیر تعریف می‌کند.»

لازم به ذکر است که با گذشت بیش از چهار ماه از عمر حکومت موقت طالبان تاکنون هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته است و تشکیل دولت همه شمول و احترام به حقوق بشر بویژه حقوق زنان را از پیش شرط های رسمیت عنوان کرده اند.   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا