• انتشار: 25 ژوئن 2019
  • ساعت: 14:49
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35240
پرینت

سفیر امریکا و نماینده ناتو از طالبان خواستند از تهدید خبرنگاران دست بردارند

یک روز پس از هشدار طالبان به رسانه‌های افغانستان، سفیر ایالات متحده امریکا و نماینده ویژه اتحادیه اروپا در کابل از گروه طالبان خواستند دست از تهدید خبرنگاران بردارد.

طالبان روز گذشته دوشنبه ۳ سرطان با نشر اعلامیه‌ای به رسانه‌های افغانستان هشدار دادند اگر تا یک هفته دیگر اعلانات تجارتی بر ضد این گروه را متوقف نکنند، بر مرکز این رسانه ها حمله خواهند کرد.
جان بس، سفیر امریکا در کابل، در واکنش به اعلامیه طالبان در صفحه تویترش نوشت آزادی بیان به ویژه فعالیت رسانه‌ها یکی از دستاوردهای ۱۸ سال گذشته در افغانستان است.
آقای بس افزود: “ما از طالبان می‌خواهیم تهدید روزنامه‌نگاران را متوقف کند. خشونت‌های بیشتر علیه خبرنگاران و غیرنظامیان، امنیت و فرصت را برای افغان‌ها ایجاد نکرده مانع از رسیدن طالبان به اهداف سیاسی شان خواهد شد.”
آقای بس تاکید کرد خبرنگاری جرم نیست، بلکه یک ارزش خدمات عمومی در جهان است.
سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان نیز نسبت به تهدید خبرنگاران از سوی طالبان ابراز نگرانی کرد و خواستار توقف این تهدید ها شد.
پیری مایودن، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در صحفه تویتر خود نوشت: “من عمقأ نگران تهدید خبرنگاران و کارمندان رسانه‌های از طرف شورشیان هستم. خبرنگاران حق دارند به دور از تهدید و خشونت کار کنند، تمامی طرف‌ها باید درک کنند که خبرنگاری جرم نیست و هدف نیست”.

نهاد‌های خبرنگاری، تهدید و حمله احتمالی بر خبرنگاران و جامعه رسانه‌یی را حمله بر آزادی بیان عنوان کردند و از حکومت افغانستان خواستند امنیت خبرنگاران را در کابل و ولایات تامین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.