• انتشار: 2 آوریل 2020
  • ساعت: 16:39
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 43149
پرینت

سفیر امریکا در ناتو: هیات مذاکره کننده صلح دولت افغانستان همه شمول است

این مقام امریکایی همچنان از طالبان خواست به کاهش خشونت متعهد بمانند و حملات شان را در برابر نیروهای امنیتی باید متوقف کند تا افغان‌ها حکومتی داشته باشند که در فضای صلح به مردم خدمت کند.

کی بیلی هاتچیسن، سفیر امریکا در ناتو روز گذشته چهارشنبه در بروکسل در آستانۀ کنفرانس وزیران خارجه کشورهای عضو این پیمان در گفتگو با خبرنگاران بیان کرد هیئت تعیین شده از سوی حکومت افغانستان به پیمانۀ وسیع ممثل اقشار مختلف مردم این کشور است.

خانم هاتچسین گفت: «ما در آستانۀ گفت‌وگوی صلح قرار داریم که گفت‌وگوی بین‌الافغانی است و ما امیدواریم که گروهی که از سوی حکومت افغانستان برای این گفت‌وگو انتخاب شده‌است و از اقشار مختلف افغانستان به پیمانه وسیع نمایندگی می‌کند بتواند که با نمایندگان طالبان به مذاکره بنشینند و روی یک توافقی کار کنند که مردم افغانستان را کمک کند، ولی ما در بارۀ نتایج این گفت‌وگو بسیار محتاط هستیم، چون از رهبران حکومت و دیگر رهبران سیاسی می‌خواهیم که گردهم آیند و در این تلاش با هم متحد شوند.»

وی همچنان از طالبان خواست به کاهش خشونت متعهد بمانند و حملات شان را در برابر نیروهای امنیتی باید متوقف کند تا افغان‌ها حکومتی داشته باشند که در فضای صلح به مردم خدمت کند.

پیش از این نیز مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هیئت تشکیل شده از سوی حکومت افغانستان را همه شمول خوانده بود.

زلمی خلیلزاد، نمایندگان ویژه ایالات متحده برای مصالحهٔ افغانستان و سفارت امریکا در کابل نیز از اعلان این هیات استقبال کرده بود.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت پیشین افغانستان در چند پیام تویتر از تیم معرفی شده از سوی حکومت افغانستان که قرار است مذاکرات صلح را با طالبان به پیش ببرد، ابراز حمایت کرده، اما گفته است در مورد مرجع اعطای صلاحیت این تیم به بحث بیشتر نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.