سیاست

سفیر افغانستان در تاجیکستان: شورای عالی مقاومت به زودی تشکیل می شود

سفیر افغانستان در تاجیکستان می‌گوید گروه طالبان تمایلی به مذاکره ندارند.

محمد ظاهر اغبر، سفیر افغانستان در تاجیکستان، گفت طالبان تمایلی به مذاکره ندارند.

آقای اغبر افزود: «ما همه شاهد مذاکراتی در دوحه با ایالات متحده بوده‌ایم که نتیجه آن منفی بوده است. آنها با خارجی‌ها مذاکره کردند و برادران خود را منفجر کردند.»

وی همچنان گفت: «ما از گفت‌وگوی امامعلی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان استقبال می‌کنیم و امیدواریم که طالبان بر سر میز مذاکره بنشینند.»

این دیپلمات افغانستانی در ادامه تصریح کرد: «اما من معتقدم این گروه موافقت نخواهد کرد که با جبهه مقاومت پنجشیر پای میز مذاکره بنشینند، زیرا استراتژی آنها جنگ و خشونت است.»

به گفته اغبر، «دولت فراگیر به این معنا نیست که باید یک یا دو تاجیک، ازبک، هزاره یا پشتون در دولت حضور داشته باشند. جنگ و درگیری امروز مربوط به نمایندگی قبایل در دولت نیست، اصل موضوع چیز دیگر است.»

سفیر افغانستان در دوشنبه همچنین گفت: «در واقع، سیستم طالبان خود قابل قبول نیست. وقتی به اراده مردم احترام نگذاریم، مردم افغانستان در این سیستم جایی نخواهند داشت.»

او تاکید کرد: مقاومت در برابر طالبان همچنان ادامه دارد، بیشتر مناطق پنجشیر در کنترل نیروهای مقاومت است.

اغبر گفت: «نیروهای مقاومت در بهسوت، قندهار، پکتیا و دیگر ولایات افغانستان نیز فعالیت می‌کنند. فعالیت‌های آنها شتاب می‌گیرد و به زودی شاهد ایجاد شورای عالی مقاومت افغانستان خواهیم بود که از رهبران سیاسی و رهبران جهاد کشور تشکیل شده است.»

وی با اشاره به فعالیت‌های آتی سفارت افغانستان در دوشنبه گفت، کسانی که با تروریسم مبارزه می‌کنند این کار را نه به‌خاطر حقوق، وضعیت و پول انجام می‌دهند، بلکه به خاطر عدالت اجتماعی، برای ایده‌ها و آزادی خود می‌جنگند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا