• انتشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۳۹
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 18182
پرینت
سفیر افغانستان:

اگر کمک های خارجی به طالبان متوقف شود، راه صلح را پیدا می کنیم

فرستاده ویژه رئیس جمهوری کشور برای پاکستان گفته است که اگر کمک های خارجی به گروه طالبان متوقف شود، افغانستان راه صلح را با طالبان پیدا می کند.

حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد و فرستاده ویژه رئیس جمهور برای این کشور گفته است که افغانستان آماده از سرگیری مذاکرات با طالبان بدون قبول هیچ پیش شرطی است.

آقای زاخیلوال روز گذشته (دوشنبه) گفت: “ما با دفتر طالبان در قطر و شماری از فرماندهان و رهبران با نفوذ طالبان در تماس هستیم، اما تاکنون هیچ مذاکرات رسمی صورت نگرفته است.”

وی افزود: “طالبان می تواند هر گونه پیشنهادی با خود به سر میز مذاکرات بیاورد، اما ما قبول هر گونه پیش شرطی را رد کرده ایم.”

لازم به ذکر است که طالبان اعلام کرده است که برای حضور بر سر میز مذاکرات، دولت افغانستان باید دفتر سیاسی این گروه در قطر را به رسمیت بشناسد، و تحریم های سازمان ملل علیه رهبران ارشد این گروه را لغو کند.

همچنین این گروه در پیش شرط دیگری خواسته است تا شماری از زندانیان این گروه از زندان ها آزاد شوند، و سربازان خارجی نیز افغانستان را ترک نمایند.

در همین حال اما، آقای زاخیلوال می گوید که افغانستان آماده پذیرش هر گونه فرصت برای از سرگیری مذاکرات صلح با گروه طالبان می باشد. “ما راه صلح با طالبان را پیدا خواهیم کرد، اگر کمک های خارجی به این گروه متوقف شوند.”

آقای زاخیلوال در خصوص خروج سربازهای خارجی از افغانستان گفت که ادامه فعالیت های شورشیانه، سربازان خارجی را ملزم به حضور در افغانستان می کند.

وی افزود: “اگر جنگی در افغانستان نباشد، دیگر دلیلی وجود ندارد که سربازان خارجی در افغانستان بمانند. اگر طالبان واقعا می خواهند که سربازان خارجی افغانستان را ترک کنند، صلح، و نه جنگ، این کار را می کند.”

سفیر افغانستان در اسلام آباد همچنین به نگرانی ها در خصوص افزایش خشونت ها در فصل های گرم پیش رو اشاره کرد و گفت: “با در نظرداشت این موضوع که تروریستان از تاکتیک جنگ نامنظم و چریکی استفاده می کنند، وضعیت امنیتی در این فصول پر چالش خواهد بود، اما نیروهای امنیتی در برابر این چالش ها مقاومت خواهند کرد، همانطور که تاکنون مقاومت کرده اند.”

گفتنی است که طالبان به طور سنتی در اوایل فصل بهار و همزمان با گرمتر شدن هوا، به فعالیت های شورشیانه اش افزایش می دهد، که به «فصل نبرد» معروف شده است.

آغا جان معتصم یک عضو ارشد طالبان و وزیر مالیه پیشین این گروه گفته است که اگر طالبان با دولت افغانستان آغاز به مذاکرات نکنند، احتمال افزایش خشونت ها در سال آینده وجود دارد.

آغا جان معتصم: اگر خشونت ها افزایش یابد، فرصت گفتگو از بین می رود.

معتصم که تاکنون در مذاکرات صلح دخیل بوده و پیش تر نیز از معتمدین ملا محمد عمر محسوب می گردید، تاکنون در کشورهای ترکیه و امارات متحده عربی زندگی کرده است.

او به شینهوا گفته است که طالبان و کابل از فرصت زمستان به طور موثر استفاده کرده و پروسه سیاسی را آغاز کنند.

وی افزوده است: “اگر خشونت ها افزایش یابد، فرصت گفتگوها از بین می رود.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.