• انتشار: 5 سپتامبر 2018
  • ساعت: 13:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 29058
پرینت

سفر وزیر امور خارجه و لوی درستیز ارتش امریکا به پاکستان و هند

وزیر امور خارجه و لوی درستیز ارتش امریکا با هدف مجاب ساختن هند و پاکستان به حمایت از استراتژی تازه ترامپ در قبال جنوب آسیا به این دو کشور سفر می‌کنند.

مایک پمپیو، وزیر خارجه و جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده، نخست به پاکستان سفر کرده و قرار است با مقام‌های پاکستانی به شمول شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ آن کشور، ملاقات کنند.

سفر مقامات ارشد ایالات متحده به اسلام آباد در حالی صورت می گیرد که تنش میان امریکا و پاکستان در یک سال گذشته شدید تر شده و ادارۀ دونالد ترمپ حدود ۸۰۰ میلیون دالر کمک های خود به پاکستان را یا به حالت تعلیق در آورده و یا قطع کرده است.

مقامات امریکایی به شمول رئیس جمهور ترمپ بار ها گفته‌اند پاکستان اقدامات لازم را در راستای مبارزه با تندروان و گروه های دهشت افگن مستقر در آن کشور به شمول طالبان افغان و شبکۀ حقانی روی دست نگرفته است، ادعایی که از سوی اسلام آباد رد شده است.

پس از سفر به پاکستان، قرار است لوی درستیز ایالات متحده به هند سفر کند و یکجا با جیم متیس، وزیر دفاع و مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا، باسوشما سواراج، وزیر خارجه و نرمال سیتارامان، وزیر دفاع هند، در مورد تامین ثبات افغانستان، نشست دوجانبه داشته باشند.

جنرال دنفورد گفته است هند یکی از شرکای عمدۀ ایالات متحده است که نقش با نفوذی در جهان دارد.

در کنار صحبت در مورد تامین ثبات افغانستان، مقامات امریکایی در نظر دارند تا با مقامات هندی در مورد قرارداد های قبلی هند با روسیه صحبت کنند. خریداری موشک های اس-۴۰۰ ساخت روسیه توسط هند که ارزش آن به شش میلیارد دالر امریکایی می رسد، یکی از مباحث مقامات دو کشور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.