• انتشار: 28 مارس 2020
  • ساعت: 16:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 42938
پرینت

سفر هیات طالبان به کابل به تعویق افتاد

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی در تویتی نوشت طالبان نه تنها با آتش‌بس موافقت نکرده اند که بر عکس، خشونت علیه افغان‌ها را برای گروگان‌گیری افزایش داده‌ است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کشور با نشر توییتی گفت آزادی زندانیان طالبان یک روند پیچیده فنی و قانونی است و هر نوع تبلیغات در این مورد، به این روند صدمه می‌زند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی در ادامه این توییت نوشت طالبان نه تنها با آتش‌بس موافقت نکرده اند که بر عکس، خشونت علیه افغان‌ها را برای گروگان‌گیری افزایش داده‌ است.

او گفته ممکن است در شمار زندانیانی که قرار است تبادله شوند، به صورت مکرر تغییراتی به وجود آید.

گروه طالبان فهرست پنج‌هزار نفری زندانیان‌شان را با ذکر نام، ولد، محل زندگی و زندانی که در آن زندانی اند، به دولت افغانستان تسلیم کرده‌اند، اما شماری از رسانه‌ها به نقل از ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نوشته‌اند، فهرستی که دولت افغانستان به این گروه فرستاده منظم نیست و باید دوباره روی آن کار شود.

هفته گذشته شورای امنیت ملی کشور با نشر خبرنامه‌یی گفته بود روند آزادی زندانیان طالبان مطابق با فرمان محمداشرف غنی، ریس‌جمهوری کشور صورت خواهد گرفت.

خبرنامه تصریح کرده بود در مرحله نخست صد تن از زندانیان این گروه با در نظر داشت سن و وضعیت بهداشتی‌شان در برابر ویروس کرونا و گرفتن تضمین از رهبران این گروه مبنی بر این‌که آنان دوباره به میدان جنگ باز نخواهند گشت، آزاد خواهند شد.

در ادامه این خبرنامه آمده بود قرار است در روزهای آینده نمایندگان طالبان با حکومت افغانستان نشست رو در رو داشته باشند.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از برگزاری دومین کنفرانس ویدیویی نمایندگان این گروه با حکومت افغانستان که با حضور نماینده‌گان آمریکا، صلیب سرخ و قطر انجام شد، گفت قرار است آن‌ها (طالبان) برای تصدیق زندانیان‌شان هیأتی را به زندان بگرام بفرستند و رهایی زندانیان‌شان مطابق به فهرست انجام شود.

اما، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز به رسانه‌ها گفته، سفر هیأت طالبان به کابل که قرار بود امروز انجام شود به تعویق افتاده است.

قرار بود هیأت پانزده نفری طالبان امروز (شنبه، نهم حمل) به کابل بیاید.

بربنیاد توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان که در تاریخ دهم حوت در قطر امضا شد، قرار بود روند آزادی زندانیان گروه طالبان در تاریخ بیستم حوت آغاز شود؛ اما محمداشرف غنی گفت حکومت افغانستان هیچ تعهدی به آزادی زندانیان طالبان ندارد.

او تصریح کرده بود رهایی زندانی می‌تواند بخشی از آجندای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باشد، اما به هیچ عنوان نمی‌تواند پیش‌شرطی باشد برای آغاز این مذاکرات.

دیری نگذشته بود که آقای غنی در روز مراسم تحلیفش اعلام کرد به زودی فرمان رهایی زندانیان طالبان را صادر خواهد کرد.

در فرمان رهای زندانیان که از سوی آقای غنی صادر شد، آمده است زندانیان طالبان به صورت تدریجی آزاد خواهند شد، اما طالبان رهایی تدریجی زندانیان‌شان را نپذیرفتند و بر اساس مواد توافق‌نامه صلح، خواستار رهایی هم‌زمان و بی‌قید و شرط افرادشان شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.